google adwords nedir

google adwords

İnternet üzerinde web sitesi sahibi olan kişilerin, web sitelerini güzel bir şekilde hazırlatmaları sonrasında internet kullanıcıları ile buluşturması gerekmektedir. Bu konuda arama motorları devreye girmektedir. Dünya üzerinde en ciddi arama motorlarının başında gelen Google ise web sitelerini belirli kriterlere bağlı olarak sorgulamalarda belirli bir sıra ile listelenmektedir. Bu listeleme hedef kelimenin yoğunluğuna göre değişmektedir. Kolan, rekabeti zor olmayan hedef kelimeler kolaylıkla Google üzerinde üst sıralarda bir bedel ödemeden listelenebilmektedir. Fakat rekabetin yoğun olduğu kelimeler ise aylar hatta yıllar sürecek emekler gerektirebilmektedir. Bu emekler sonrasında üst sıralarda bulunan web sitenizin de rakiplerinizin yaptığı çalışmalardan veya sizin yapacağınız hatalardan dolayı arka sayfalara düşmesi doğaldır.

İşte bu durumda Google Adwords nedir sorusunun yanıtı devreye girmektedir. Google Adwords, tıklama başına Google’a belirli bir bedel ödediğiniz, reklamlarınızın Google arama motoru üzerinde ve farklı Adsense yayıncılarının sitelerinde yayınladığı bölümlerde arama motoru kriterlerini az önemseyen hemen devreye giren reklam türü sağlamaktadır.

Google Adwords nedir

Google Adwords reklamları, sitenizin adresini ve kişisel bilgilerinizi belirtmeniz sonrasında sizlere vermiş olduğu yönetim paneli eşliğinde reklamlarınızın hangi tarihte, hangi sürede, ne şekilde yayınlanmasını istediğiniz bir hizmet sunmaktadır. Google Adwords reklamları tıklama başına maliyet seçenekleri ile bütçenizi kontrol altında tutmanızı, hangi kelimelerde çıkmak istediğinizi size bırakarak firmanızı ve hizmetlerinizi tanıtmanızı sağlamaktadır.

Rekabetin yüksek olduğu bazı sektörlerde Google ücretsiz listeleme bölümü dışında sponsor reklam bölümlerindeki reklamların daha fazla tıklandığı bir gerçektir. Bunun nedeni, Google Adwords reklamlarında çarpıcı, özgün reklam başlıklarını kullanabiliyor olmanız olabilmektedir. Oysa ki bu işlemleri ücretsiz listelenmede yapmanız pek mümkün değildir. Google üzerinde ücretsiz listelenmek çok ciddi emekler gerektirdiği gibi küçük düzenlemeler zamana ihtiyaç duyurmaktadır. Kısa vadede, değişen zaman şartlarına göre anlık reklam vermek sadece Google Adwords ile sağlanabilmektedir.

Google Adwords reklamlarında da ciddiyet Google tarafından vazgeçilmez unsurların başında gelmektedir. Reklamın sahibi olduğunuz, haksız, ilegal reklamlar Adwords hesabınızın banlanmasına, bir daha kolay kolay Adwords hesabı açamamanıza neden olacaktır. Bu nedenle reklamlarınıza ve Google tarafından sizlere gönderilen bildirimlere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Tags: , ,

Yorumda Bulunabilirsiniz