Google reklam fiyatları

Google reklam fiyatları konusunu en iyi anlatım şeklinin reklam sisteminin nasıl çalıştığını anlatarak başlayabiliriz. İlk olarak  bir web sitesi sahibi olduğunuzu kabul ederek çeşitli kelimelerin aranmasında sitenizin ilk sayfada çıkmasını ve bu sayede de web sitenize giren ziyaretçiler sayesinde de kazanç elde etmek istediğizi kabul etmemiz gerekiyor. Peki ne yapmalısınız? Fiyatları nedir?

Fiyatlar

reklam fiyatlarıSitenin içeriği ile paralel olan fiyatlar, sektör ve hedef kelime ile ilgilidir. Her sektöre göre değişen bedeller, hedef kelimedeki rekabet ve sitenizin içeriği ile değişmektedir. Bu site için bu fiyat ile karşılaşabilirsiniz diyebilmek pek mümkün değildir. Rekabetin yüksek olduğu bir sektörde aynı hedef kelimeler üzerinden reklam vermek istenilmesi durumunda ençok ödeme yapanın ilk sırada gelmesi mantığı ile bedeli yükselecektir. Buna ülkemizde en yakın örnek evden eve nakliyat sektörü verilebilir. Kimi zaman verenlerin bilgisizliğinden kimi zaman müşterilerinin belirli zamanlarda (mevsimlerde) arayış içine girmesinden hedef kelime normal tıklama bedellerinden çok yüksek rakamlara çıkmaktadır. Yükselen fiyatların aynı seviyeye gelmesi tüm sistem içerisindekilerin verenlerin ortak karar verememesinden dolayı pek mümkün olacağı düşünülmemektedir.

Adwords reklam fiyatları

Google tarafından Adwords reklam sistemi ile verilebilen hizmet, sitenizin adresi, hedef kelime belirtilmesi ile yaklaşık maliyetler eşliğinde sunulmaktadır. Hizmet almasanız da bir kelimenin yaklaşık maliyetlerini Adwords paneli üzerinden inceleyebilirsiniz. Kampanyalar altında  oluşturulan reklamlarda ilgili reklamın tıklama ile gideceği adres yani URL, daha sonra reklam metninin içeriği en sonunda da hedef kelimeniz gereklidir. Adwords paneli üzerinde dikkat edilecek sayfa kalitesi vereceğiniz sayfanın kalitesi reklam maliyetinizle de ilişkilidir.

Reklam ve ekonomi

Çoğu zaman birçok reklam verenin üzerinde durduğu kelimeler, kişilerin sürekli karşılaşması, sektör tarafından bilindik olmasından dolayı Adwords kullanıcılarını o kelimelere süreklediği gerçektir. Fakat bu her zaman doğru seçim değildir. Sizin bildiginiz kelime o hizmeti almak isteyen tarafından bilinmiyor yada daha derinlemesine arama yaptıkları atlanmaktadır. Örneğin evden eve nakliyat hizmeti veren bir firmanın ilk hedefi bu kelimeler olur. Bu tıklama başına en yüksek fiyatı ödemesine neden olacaktır. Oysa ki İstanbulda bulunan bir internet kullanıcısı aramalarda ya başına yada sonuna İstanbul kelimesini ekleyecektir. Hatta bununla da kalmayarak kimi zaman semt ismini ekleyecektir. Bu tür durumlarda sadece hedef kelimeye odaklanan Google Adwords reklam vereni o kişiye ulaşamayacak boşuna yüksek maliyetlerde hedef kelime seçmiş olacaktır. Bedellerde ekonomi hem daha az reklam fiyatı ile gerçek ziyaretçiye ulaşmanız sağlanacaktır. Sektör içerisinde doğru kelime öbeğini tespit etmek kimi zaman mümkün olmayacağından profesyonel Adwords danışmanlığı hizmeti veren firmalardan destek almanız önerilir.  

Yorumda Bulunabilirsiniz