Adwords danışmanlık

Ülkemizde ne yazık ki danışmanlık hizmetleri pek önemsenmese de dünyada gelişen teknoloji nedeniyle popüler sektörlerden biridir. Adwords danışmanlık hizmeti ise bu konudaki en önemli noktalardan biridir. Neden bu kadar önemli peki? Adwords danışmanlık hizmeti çok fazla detay gerektiren, verilecek hizmetin reklam sektörü ile doğrudan ilgili olmasından dolayı bu bakış açısına sahip, kesinlikle web tasarım ve yazılım dillerine hakim, inretnet üzerinde arama yapan kişiler gibi düşünmeyi bilen bir yapıda olması gereken bir tecrübelere hakimiyet gerektirir. Birçok  kişi ben Adwords reklamı verebilirim ne var bunda, hatta nasılsa parayla değilmi bende yapabilirim şeklinde yaklaşır konuya. Daha sonraları ise ödemiş oldukları reklam ücretleri, bedellerin karşılığındaki az getiri, danışmanlık hizmeti veren kişilerin arayışına yönlendirmektedir.

Adwords danışmanlık hizmeti ne kazandırır?

google adwords reklamlarıAlacağınız danışmanlık hizmeti veren kişiler ilk olarak sektörü araştırması, sizi arayan kişilerin arama mantığı, minimum maliyetlerle reklam stratejisi planlaması ve bütçe hesaplamaları yapmaktadır. Geniş bir kitleye hitap etmek her zaman kazandırmaz. Kimi zaman gerçek kazanç elde edeceğiniz kitle yakınınızdadır fakat sizinle buluşamıyordur. İşte burada profesyonel Adwords danışmanlık hizmeti veren kişiler farklarını ortaya çıkarır. Daha az bütçe ile doğru hedef, elde edilen hedef ile kazanç sağlamaktadır. Global bir kelime aramalarda yüksek ziyaretçinin sitenize girmesine neden olabilir. Fakat her ziyaretçi size kazanç değildir. Şehirler arası hizmet vermeyen bir firmanın farklı illerden gelecek ziyaretçiye ne kadar ihtiyacı olabilir ki? İzmir de ev almak isteyen bir kişiyi İstanbul da ev satan bir web sitesi ile buluşturmak ne derece başarı ve kazanç sağlayabilir ki? Çoğu zaman ödenen yüksek maliyet, bol ziyaretçi, az kazanç aslında başarıya yakın olan firma sahiplerini karamsarlığı sokmaktadır. Oysa ki hem daha ekonomik bedellerle, sürekli bir kazanç elde edebilme imkanları vardı. Bir diğer bakış açısı da, günde yaklaşık 50 telefon alan bir firma sahibi, bu 50 arayan ile ne derece olumlu alışveriş yaptığı dikkate alınarak sonuç anlaşılabilir. O derecede bir telefon trafiği 2-3 olumlu sonuç doğurabilir. Fakat 20 telefon trafiği ile 5-10 olumlu sonuç alabilirsiniz. Doğru hedef, gerçekten sizi arayan insanları bulmaktır. Bu bakış açısının edinildiği durumlarda mevcut kampanya seçeneklerini daha sık, maliyetlerini bir miktar daha arttırarak sağlıklı hedef kitlesini çoğaltabilirsiniz. Genel de geniş eşleme hataları ile açılan kampanyalarda bu durum ile sık karşılaşılmaktadır. Belirli bir bütçe ile sürekli Adwords reklamı vermek için profesyonel bir Adwords danışmanlık hizmeti veren kişilerle iletişime geçmeniz önerilir.


Adwords tam eşleme

Adwords reklam kampanyaları üzerinde oluşturduğunuz hedef kelimeler de tam eşleme, geniş eşleme ve sıralı eşleme seçenekleri sunulmaktadır. Bu oldukça güzel bir uygulamadır. Amatör ve profesyonel kullanıcıların ikiye bölündüğü bir özelliktir.

Adwords tam eşleme kullanımı

Google Adwords teknikleriArama sorgularında bulunmasını istediğiniz kelime ve grupları hakkında ilk önce emin olmak, disiplinli ve düzenli bir bakış açısı ile yola çıkmanız gerekir. Karmaşık bir yapı hem kontrolü hem de gerektiği yerde hızlı düzenleme yapabilme imkanını alacaktır. İlk önce reklam verme işlemlerini bir plan yaparak çeşitli kampanyalar altında farklı anahtar kelimeler eşliğinde girmeniz gerekir. Bu disiplinli kampanya oluşumları hangi kelimeleri hangi kampanyalar içerisinde olduğunu gerektiği zaman ulaşmanızı sağlayacaktır. Tetikleme yerine hedef kelimeye yoğunlaşmak yani bir kelimeyi tam eşleme durumu ile girmek size alternatifler sunacaktır. Sonraları yükselecek tıklama başına maliyet sorunlarını yaşamamak getirileri tam olarak tespit edebilmek en iyi tam eşleme yöntemi ile yapılabilir. Geniş veya sıralı eşleme seçenekleri reklamlarınızda dalgalanma, istikrarsız bir süreç geçirmenize neden olacaktır. İleri düzey Adwords reklam kullanıcısı iseniz tam eşleme seçeneğini kullanabilir, her kelime için manuel geniş bir yelpaze ile giriş yapabilirsiniz. Bu hem maliyet düşürme hem de kazançları tespit edebilme imkanı sağlayacaktır. Rekabetin yoğun olduğu yüksek reklam bedelleri ödenen hesaplarda kullanılması önerilir. Ya da bu uygulamalar için profesyonel Adwords danışmanı kullanabilirsiniz.

Sıralı eşleme

Sıralı eşleme, geniş eşleme seçeneğine göre biraz daha sempatik reklam hedef kelimelerine daha yakın varyasyonlar üreten seçenektir. Profesyonel olmayan kişiler tarafından kullanılabilir. Fakat bu eşleme seçeneğinde de maliyet analizi tam olarak saptanamaz, dalgalanmalar, kontrol dışı tıklanmalar yaşanabilir. Hedef kitlenizin kim olduğunu, işinizin ne tür varyasyonlar ile aranabileceği konusunda kısır düşünce olmadan sahipseniz tam eşleme yöntemi size Google tarafından sunulan harika bir seçenektir. Bu konuda hatalar yapmamak için uzman bir Adwords danışmanı tarafından destek almanızı öneririz.  


Adwords yüksek maliyet

Google Adwords reklam sistemi içerisindeki kullanıcıların yüksek maliyet şikayetleri dönem dönem karşılaştığımız bir konudur. Bu konu genelde yeterli bilgiye sahip olmayan konuyu derinlemesine incelemeyen, anlamadan reklam veren kullanıcıların karşılaştığı bir konudur. Adwords reklam maliyetiSistem, reklam verilen sitenin içeriği ile ilgili olduğu ilk olarak akıldan çıkarılmaması gereken en önemli konudur. Google arama motorunun en beğenilen özelliği içeriğinin tatmin edici, ziyaretçiyi aldatmayan, aranılan konuya vakıf içerikleri sergilemesidir. Bu yüzden sürekli yenilikler üretmekte, daha fazla memnuniyet amaçlayan bir ilke doğrultusunda çaba harcamaktadır. Yakınan kişilerin genelde hile yaparak, kolay yoldan para kazanma hedeflerinden dolayı yakındıkları da gerçektir. Fakat sistemi sağlıklı kullanan, iyi niyet ilkesini asla terk etmeyen ciddi bir kullanıcı kitlesi ise yakınmamaktadır.

Adwords tıklama başına yüksek maliyet

Reklam vermek isteyen bu konuda istekli kullanıcıların ilk olarak bilmesi gereken reklam verilecek sitenin yeterli olup olmamasıdır. Genel de nasılsa para veriyorum gerisi çok önemli değil mantığı ile bakılan yüksek maliyet şikayetleri, yerini bir süre sonra araştırma, çözüm arama yöntemlerine bırakmaktadır. Genel de reklam verenin rakiplerinin ne ödediklerini bilmemeleri onlarında aynı ücretler ödediği düşüncesini doğurmaktadır. Aslında tamamen hatalı bir düşüncedir. Tıklama başına yüksek maliyet, kelimenin jenerik oluşu, fazla rekabet tıklama başına yüksek bir maliyet ile karşılaşmanıza neden olacaktır.

Tıklama başına maliyet düşürme

Hedef kelimede ısrarcı olmak, alternatif daha ekonomik bedellerde olan farklı kelimeleri kullanmak istemiyorsanız yada sektörünüz de alternatif üretilecek farklı kelimeler bulunmuyorsa (ki kesin vardır) bu durumda sayfa kalite puanı yükseltme yöntemi üzerinde durmanız gerekir. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz? Bir miktar tasarım bilgisi bir miktar editörlük bunu başarmanıza neden olabilir. Hedef kelime ile ilgili reklamlarınızın o hedef kelimenin ağırlıklı olduğu, meta-tag değerlerinde vurgulandığı, yeterli, tatmin edici sayfalar üretmeniz gereklidir. Adından da anlaşılacağı gibi kalite puanı o sitenin, reklamın yönleneceği sayfanın kalitesi ile doğru orantıdadır. Kalitesiz, reklam vermek istediğiniz kelimenin yeterli olmadığı bir sitede kalite puanını düşürmeniz pek mümkün olmayacaktır. Yukarıda belirtilen bilgiler dışında reklam oluşturma işlemlerinde hedef kelime ile ilgili mantıklı, ilgi çekici reklam uzantıları kullanmanız da kalite puanınızı yükseltecektir. Tabiki bu bir derece isteklerinizi yerine getirecek, kimi zaman bu amaçla mantıksız reklam ifadeleri de kullanmanıza neden olacaktır.


Adwords kupon

Adwords kupon, Google tarafından web sitesi sahiplerine reklam mantığının anlaşılması, getirilerinin incelenebilmesi için gönderilen ücretsi Adwords reklamları yayınlama imkanı sağlayan kupondur. İyi veya kötü bir web sitesi sahibisiniz, siteniz hedef kelimede arama motorlarında ilk sayfalarda bulunamıyor. Doğal olarak yeterli kitleye ulaşamıyor, ciddi geri dönüşümler almıyorsunuz. Hemen hemen bir web sitesi sahibi olmanın bir anlamı kalmıyor. İşte bu tür durumlarda Google size bir Adwords kupunu gönderiyor ve reklam vermeyi denemenizi istiyor. Oldukça güzel bir yaklaşım. Bir kupon sahibi olmamanız durumunda belirli bir miktarda reklam bedelini Google Adwords sistemine yüklemeniz ve deneme yapmanız gereklidir. Belki de sizi tasarım firması uyarmadığından bu tür bir uygulamadan haberiniz bile olmayacak, rakiplerinizin bu tür uygulamalar sayesinde arama motorları üzerinde ilk sayfada gelerek işlem hacminin artırmasını sağlayacaktır. Adil bir yaklaşım olarak değerlendilen bu kupon, sizi de aynı rekabet ortamında bulunabilmeniz için yönlendirmektedir.

Adwords kupon dikkat edilmesi gerekenler

Bir hesaba özel olan Adwords kuponu, başka bir kişiye satılması, devredilmesi yasaktır. Hesaba özel gönderilen kuponların satılması ve kullanılması durumunda Adwords hesabı bir daha açılmamak üzere kapatılır. Oldukça ciddi bir yaptırıma ve cezaya sahip bu uygulama, iyi niyet üzerine kurulmuştur. Bunun tespit edilmesi hiç zor bir uygulama gerektirmez. İnternet üzerindeki forumlarda Adwords kupon satışı yapıldığını çok defa çoğumuz gördük. Bunu pazarlayan, satışını yapan kötü niyetli kişiler kupon sattığı kişilere ne derece bir kötülük yaptıklarını bilseler de bunu yapmaya devam edecek insanları kandırma yolunda çabalarını sürdüreceklerdir. Düşünün iyi bir web siteniz var, bu tür yasal olmayan bir uygulama yaptınız ve tespit edildiniz. Web siteniz üzerinde doğal olarak adres bilgileriniz var. İşte harika ceza burada başlıyor ! Adres bilgileriniz ile bir daha kesinlikle Adwords hesabı açamıyor, para vererek reklam yayınlamak isteseniz de buna izin verilemiyor. Adresiniz, web sitenizin adresi size ait, bunu bilmiyordunuz. Yine de bunu anlatmanız hesabınızın tekrar aktif olması oldukça güç olacaktır. Kötü niyetli bir Adwords kupon satıcısı, bir şekilde edindiği ücretsiz kuponları edindi ve size bunu bir bedel karşılığında sattı. Siz de farklı bir hesap adına gönderilmiş, farklı e-posta bilgileri ile eşleşen bu kuponu kendi Adwords hesabınıza eklemek istediniz. İşte burada boşa giden para, kapatılan bir Adwords hesabı sahibi olursunuz. İyi niyet üzerine kurulmuş, kazancınızı arttırmak, yeni kitleler, müşteriler edinebilmeniz için geliştirilen bu ücretsiz kupon uygulamasında kötü niyetli kullanımların da Adwords reklam sistemince o derece cezaları bulunmaktadır.


Seo Adwords

SEO Adwords konusunu bilmeyen, Google reklamları vererek üst sıralarda çıkma konusunu bilmeyen reklam verenlerin ne derecede önemli bir konuyu atladıkları, bilmedikleri çok üzücü bir durumdur. seo danışmanlığıGoogle, arama sonuçlarında bir web sitesinin üst sıralarda bulunabilmesi için çeşitli kriterleri dikkate aldığı artık hemen hemen her web sitesi sahibinin öğrendiği bir konudur. Bu kriterler konuya hakim web tasarım firmaları tarafından bilinmektedir. Çeşitli firmalar web sitelerini nasılsa reklam vereceğim, ücretsiz arama sorgularında çıkmak kolay değil şeklinde bir yaklaşımla web sitelerini SEO kriterlerinden uzak bir şekilde yaptırmaktadırlar. Fakat SEO Adwords konusunun onlara ne kazandıracağını henüz öğrenmiş değildirler. Boşuna yüksek reklam maliyeti ödediklerini hatta kriterlere uymayan web sitelerinin bir süre sonra Adwords reklam sisteminden banlanacağını, ceza alabileeceklerini de öğrenmemişlerdir. Genelde ne yazık ki  bu konuyu Adwords reklam sisteminden ceza alan yada çok ciddi reklam maliyetleri ile karşılaşan web sitesi sahiplerinin öğrendikleri de bir gerçektir. Oysa ki SEO Adwords konusu, bir diğer ifade ile arama motorlarına uyumlu, optimize edilmiş bir web sitesinin reklam maliyetinin düşeceği, ücretsiz olarak birçok kelimede de listelenebileceği konusunda onları kimse uyarmamıştır. SEO kiriterleri genel anlamda web sistesinin hizmet verdiği konuyu detaylı açıklayan, hedef kelimelerde ne derece  hakim olduğunu belirten detayların bir bütünü denebilir. İçeriğinin ne olduğu belli olmayan bir web sitesinin arama motorları tarafından sunulması da pek mantıklı görülemez. Kriterlere arama motorları tarafından bir diğer bakış açısı da ne derece temiz bir yazılım kullanılmışsa web sitenizi inceleyen botlarımız daha az zaman harcar,  kısa süre içerisinde de sitenizi sorgularda yayınlar şeklinde değerlendirilebilir.

SEO Adwords teknikleri

SEO Adwords teknikleri belirli bir madde ile hedeflenerek işlem yapılmasını asla kapsayamaz, konuyu bir bütün olarak ele almak gereklidir. Tüm SEO kriterleri bilinerek bütün olarak belirli oranlarda kullanılması gereklidir. Kriterler açısından zengin bir web sitesi sürekli yükseliş ve istikrar getirecektir. Günlük yaşamak  yerine uzun vadeli bir kazanç elkde etmenizi sağlayacaktır. Birkaç daldan web sitesi yaptırarak zaman ve bedel harcamak Adwords reklam verenlerinin de bu konuyu bilmeyerek boşa geçirdikleri bir zamandır. Eskiden reklam veririm çıkarım mantığı günümüzde kontrol altında tutamayacağınız bir bütçe ile sürekli maliyet arttırımına gitmenize neden olacaktır. Kimi zaman bazı web sitelerinin Adwords reklamlarında sürekli ilk sıralarda görüntülenmesi rakipleri tarafından sinir bozucu olduğu da bilinmektedir. Ne kadar çok reklam parası veriyor dediğiniz o web siteleri aslında tahmin ettiğinizden çok daha az reklam maliyeti ile SEO Adwords kazancını yaşamaktadır.

SEO Adwords web tasarımı

SEO ve Adwords reklamları konusunda hakim bir web tasarım firması sizlere sadece reklam maliyeti konusu dışında web sitenizi ziyaret eden kişilerin web sitenizden ve hizmetlerinden memnun kalmalarını bu sayede de kazancınızın artmasını sağlayacaktır. Profesyonel bir web tasarım firması SEO konusunda neler yapılmasını bilecek, Adwords reklamlarını düşünmeden web sitenizi hazırlayacaktır. Bu şekilde hazırlanan bir web sitesi sonradan adapte edilen Adwords reklamları ile beklenilenin üzerinde bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. SEO mantığı ve Adwords reklamlarına hakimiyeti sürekli bir kazanç sağlayacaktır.


Adwords kelime aracı

Adwords kelime aracı genelde reklam verenlerin pek kullanmadığı aslınnda oldukça önemli ve kullanışlı bir araçtır. Google reklam verme konusunda hedef kelimede şartlanma bu kelime bulma aracını incelememeye, farklı alternatifleri değerlendirmemeye neden olmaktadır. kelime aracıHer konuda çok iyi olmak mümküm olsaydı belki de Google reklamlarına ihtiyacınız olmayacaktı ! Sektörel kelimeler sürekli sektör içerisinde olduğunuz için size doğru kelime olarak gelebilir, fakat sektörünüzden olmayan, bir son kullanıcının arama sorguları sizin gibi olmayabilir. Kimi zaman aklınıza bile gelmeyecek çok daha basit kelimelerle aramalar da yapılabilmektedir.  Yada aram hacminin genişliği aynı sektörde olan rakiplerinizin hedef kelimeye yüklenmeleri sizi bu yöne doğru gitmenize neden olablilir. İşte bu tip durumlarda Adwords  kelime aracı tam size göre hazırlanmış bir uygukamadır. Bakış açınızı değiştirebilecek, daha geniş bir açıdan bakmanıza neden olabilecek faydalı bir uygulamadır. Son kullanıcıların, sizleri arayan gerçek kişilerin yapacağı farklıı arama kelimeleri bir yandan Adwords reklam maliyetini düşürecek, diğer yandan da gerçek kişilerle iletişim kurmanıza neden olacaktır. Birçok kişinin aksini ifade etmesine nazaran Google sizin için hem daha ekonomik hemde daha başarılı sonuçlar için yardımcı olmaktadır. Yeterki siz araştırmacı olun.

Adwords kelime  aracı nasıl kullanılır?

Tüm Adwords panellerinde araçlar bölümü üzerinde sunulan kelime aracı, hedef kelimenizi ve web sitenizi gelirtmeniz sonrasında sizlere farklı alternatifleri kolaylıkla sunmaktadır. Bu aracı kullanarak hayretler içerisine düşmeniz de söz konusu olabilir. Ama bunlar arama sorguları ! Aylık arama sayısı, rekabet ve önerilen teklifler gibi kelime analizleri hem reklam maliyeti hakkında bilgi edinmenizi hem de farklı kelimeler ile ziyaretçi yakalamanızı sağlayacaktır. Rekabetin yüksek olduğu bir kelime doğal olarak maliyeti de yükseltecektir. Önemli olan rekabetin az olduğu ama kazandıracak kelimeler tespit etmektir. Örneğin rekabetin yüksek olduğu bir kelime de tıklama başına 1,00 TL bir rakam ödeyerek reklamlarınızın çıkmasını sağlıyorsunuz, alternatif olarak tıklama başına 0,10 TL reklam bedelli olan bir kelime ise çok daha az reklam bedeli, çok daha fazla görüntülenme, yaklaşık aynı sonuca ulaşabilecek bir ziyaretçi (müşteri) edinmenize neden olacaktır. Bu tür bir kelime edinmeniz yada sizi bu tür konularda yönlendirebilecek Adwords reklam danışmanlığı firması az ödeyerek kazanmanızı sağlayabilir. Tüm yardımcı yazılımlar gibi Adwords  kelime aracı da size yol gösterir ama bakış açısını geliştirmek, farklı alternatifler kullanmak sizin elinizdedir. Tetikleyen alternatif kelimeler, daha doğal arama kelimeleri tahminlerinizden fazla başarı getirebilir.


Reklam vermek istiyorum

Bir web sitesi sahibisiniz Google’a reklam vermek istiyorum şeklinde bir arayış içerisindesiniz. İlk önce reklam vermek için neler yapmanız gerektiğiniz bilmeniz gerekmektedir. Bölüm üzerinde reklam verebilmek için sahip olmanız gereken koşulları açıklamak istedik. Google reklam (Adwords) mantığı internet kullanıcılarının arama motoru üzerinde farklı konularda aramış oldukları kelimeleri ilk sıralarda listeleyerek arayana reklam vermek isteyenin web sitesi ile buluşturma görevini yapmaktadır. SEO açısından başarılı siteler ücretsiz olarak ilk sıralarda bulunabildikleri gibi bunun ciddi bir özveri ve zaman gerektirdiği gerçektir. Ücretsiz olarak arama motorları üzerinde ilk sıralarda gelebilmeniz için çok iyi bir web sitesi ve bu web sitesinin çeşitli konularda ücret karşılığında optimize edilmesi gereklidir. Bu özverili süreç her unsuru yerine getirmiş olsanız da zaman isteyecektir. Kimi zaman hızlı davranılan, acele edilen, abartılan unsurlar doğal yollarla ulaşabileceğiniz sıralamalarda ceza almanıza hatta hiç bulunmamanıza da neden olacaktır. Geçen her sürenin aleyhinize işlediği, hedef kitlenizin size ulaşamaması nedeniyle sizlerden daha az başarılı olup fakat reklam vererek sizlerden çok daha fazla bir işlem hacmine sahip oldukları da gerçektir.

Reklam vermek için ne yapmalıyım

reklam vermekİlk önce reklam vermek istediğiniz bir site sahibi olmanız gereklidir. Önceleri birkaç sayfadan oluşan üstünkörü hazırlanmış web siteleri reklam vererek amaçlarına ulaşsa da günümüzde bu hem kurallar hemde sitenizi ziyaret edecek kişilerde doğru geri dönüşümler alamayacağınız için sınırlandırılmıştır. Unutmayın reklam vererek edindiğiniz ziyaretçi sizin potansiyel müşterinizdir. İlk sayfada bulunmak, sitenize ulaşmak sonuca ulaşmak değildir. Reklam vererek sitenize ulaşan kişiyi gerek görsel gerek açıklamalarla ikna etmeniz gereklidir. Gelişen internet siteleri, ziyaretçilerde de seçiciliği arttırmıştır. Düşünün siz de bir web sitesini ziyaret ettiğiniz zaman çeşitli detayları inceliyorsunuz. Bu nedenle ilk olarak iyi bir web sitesi sahibi olmanız gereklidir. Kaliteli bir web sitesi sahibi olmanız sonrasında, çeşitli hedef kelimeleri  tespit etmeniz yada bu konuda uzman bir reklam danışmanlığı firmasından destek almanız gereklidir. Genel de reklam vermek isteyen firma yada kişiler sektörün içinde olduklarından aranılan kelimeleri tahmin edebilirler fakat çoğu zaman bu bilgi yeterli olmayıp yüksek maliyetlere reklam vermiş olurlar. Google reklam vermek konusunda site tasarımı, içerik reklam maliyetinizi düşürebilir. Bu genelde reklam verenler tarafından pek bilinen bir konu değildir. Reklam maliyetini düşürme konusunda daha fazla bilgi almak için profesyonel reklam danışmanlığı hizmeti veren bir firma tarafından destek almanızı öneririz. Reklam verme girişimlerinde bir kelime veya kelime öbeğine hedeflenmek yapılan hatalardan bir diğeridir. Aslında sadece sektörün aradığı, tıklama başına maliyetin oldukça yüksek olduğu  kelimeler dışında size kazandıracak alternatif kelimeler de maliyetinizi düşürerek daha fazla kazanmanızı sağlayabilir. Bu konuda Google Adwords arayüzü yakın geçmişte alternatif kelime sunumları ile reklam vermek isteyen kişilere yardımcı olmaktadır.