seo nedir

adsense seo nedir

Bir web sitesinin arama motorlarında bulunabilmesi belirli kriterleri yerine getirmesi zorunluluğunu getirmektedir. Aslında bu zorunluluk site sahiplerine mantıksız, anlamsız gelse de amaç ziyaretçinin memnun kalması, web sitenizin diğer sitelerden daha iyi olduğunu kanıtlamanız anlamındadır.

Seo nedir sorusunun yanıtını, örnek olarak gelişi güzel yazılmış bir gazeteyi okumak ile belirli disiplinde, sayfanın altında devamını işaret eden iç sayfalarda fotoğraflarla detaylandırılmış geniş metinleri inceleyebileceğiniz bir gazeteyi okumak size daha hoş gelecektir. İşte bu mantık ile yola çıkarsak sitenizin de yalın, ciddi, konuların devamının olduğu, ilişkilendirilmiş, görsellerle süslenmiş bir web sitesi olması gerekmektedir. Bu konular iç SEO etkenleri olarak daha da fazla detaylandırılabilmektedir. Amacın ziyaretçinin memnun kalabilmesi dışında sitenizin arama motorları tarafından incelemelerinde daha az zaman ile daha detaylı verileri alması da kriterlerden sayılmaktadır.

web seo

Bir site sahibi için veya web sitesini hazırlayan tasarımcı için çoğu zaman zor gelse de tüm SEO kriterlerinin amacı ziyaretçisini memnun etmektir. Bir sayfa içerisinde geçen hedef kelimenin matematik formülü ile hesaplanması aslında sonuç olarak okunduğunda hedef kelimeyi iyi anlatan bir anlam getirdiğinin kanıtıdır. Bu tür SEO teknikleri sayesinde web siteniz ziyaretçisine tatmin edici bir içerik sağlayacak paralel olarak da arama motorlarında üst sıralarda bulunmanızı bu da her geçen gün ziyaretçilerinizin artmasına neden olacaktır. SEO konusunda hile yapmak mümkündür fakat gerçekten web sitenizi inceleyen, okuyan kişiler bu anlam bozukluklarını fark edecek, web sitenizi terk etmesine neden olacaktır.

Bir tasarımcının SEO kriterlerini bilmesi daha sonra da bilinçli, suni olmayan özgür bir web sitesi hazırlaması doğal bir SEO çalışması olacaktır

İç SEO kriterleri dışında aslında kural olarak işlem yapılmaması gereken, kendi akışında bırakılması gereken dış SEO uygulamaları şeklinde nitelendirilebilecek, backlink çalışmaları da sayılabilmektedir. Google analizlerinde de karşılaştığımız iç ve dış bağlantılar bu konunun önemini ayrıca doğrulamaktadır. Bir iş yapan kişi başkaları tarafından öneriliyorsa iyidir mantığı ile sitenize link veren başka siteler de gerçek hayattaki bu mantığa uymaktadır.

Google Adsense kazanç beklentilerinde SEO çalışmaların önemi oldukça yüksektir. Kazanç rekabet içerisinde gizli olduğundan rekabeti kurallara uygun olarak yerine getirmeniz, hata yapmamanız gerekmektedir.

Yorumda Bulunabilirsiniz