video sitelerinde adsense reklamları yasak mı

google politikaları

Bölüm üzerinde internet üzerinde gördüğümüz video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunu yanıtlamak istedik. Günümüzde video siteleri yoğun trafik açısından tercih edildiği bir gerçektir. Tabi ki ziyaretçi sayısının yoğunluğu video sitesi güncellemeleri, yeni videoların yayınlanmasına paraleldir. Sürekli bir güncelleme şarttır. Bir video sitesine sahip olmanız durumunda Adsense reklamları yayınlamanız da bir yasaklama yoktur. Tabi ki her zaman olduğu gibi Adsense politikaları gereği yayınlamak istediğiniz videoların size ait olması gerekmektedir. Bir video sitesinde yayınlanan kendi yüklediğiniz videoların da telif hakkı yasalarına aykırı olmaması gerekmektedir.

Telif haklarını ihlal etmeyen size ait videoların yayınlandığı video sitelerinde Adsense reklamı yayınlamakta bir sorun yoktur. Buna Youtube gibi siteler örnek gösterilebilir. Fakat video siteleri sahipleri genelde video eklemek yerine Youtube, Faceebook gibi video paylaşım sitelerinden videoları embed yolu ile çekerek kedi sitelerinde yayınladı için genel anlamda bir ihlal yapmış olmaktadır. Bu nedenle de ilk aşamada video sitelerinde Adsense reklamları yayınlasalar da kısa süre içerisinde hesapları kapatılacaktır.

Google Adsense politikaları video sitelerinde Adsense reklamları konusunu videoların fragmanları yayınlanması durumunda izin vermektedir. Tabi ki yine bu fragmanların alındığı site içeriğin alıntı olması durumunu öne çıkararak Google politikalarına aykırı olacaktır.

Kısaca video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunun yanıtı, hayır. Fakat yayınlanan videoların çalıntı, telif haklarına aykırı olması kesinlikle evet olacaktır.

Tags: ,

Comments (1)

  • Duvar Yazıları

    hocam benim bir sorum olucak youtube embed ile video yu siteye eklendiğinde telif hakkı olur diyosunuzya e o zaman youtube deki embed kodunu niye kapatmıyorlar sonuçta kendileri bu imkanı yaratmıyormu ? ben şahsen yasak olduğunu düşünmüyorum

    Reply

Yorumda Bulunabilirsiniz