Posts Tagged ‘adsense’adsense reklam inceleme merkezi

Adsense reklam inceleme merkezi, Adsense reklamlarının kısıtlanacağı, istenmeyen reklamların engellenebileceği bölümdür. Adsense reklam inceleme merkezine https://www.google.com/adsense/app#allowAndBlockAds adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Adsense reklam inceleme merkezi kullanımı

Reklam inceleme merkezi siteniz üzerindeki reklamların sergilendiği bölüm olarak ne sıklıkla ne tür reklamların yayınlandığını inceleyebileceğiniz oldukça kullanışlı bir bölümdür. Reklam inceleme merkezi üzerinden sitenizde yayınlanan Adsense çöp reklamları görebilirsiniz. Peki reklam inceleme merkezi üzerindeki çöp reklamları nasıl bulabilirim?  Bu soru Adsense reklamları yayınlayan web sitesi sahiplerinin sık ilgilendiği bir konudur. Konuyu yine Adwords reklamı veren olarak düşünmek ve incelemek gerekir. Konuyu biraz açıklayalım, Adsense reklam inceleme merkezi bölümünün ne derece önemli olduğunu bir defa daha vurgulayalım. adsense reklamBir Adwords reklam veren site sahibi çoğu zaman reklam verdiği kelimenin tıklama başına maliyeti konusundan yakınır ve çeşitli çözümler ararlar.  Ana sayfalarını verdikleri reklamlar bazen hedefledikleri kelimelerden uzak içeriklerde bu nedenle de yüksek tıklama maliyeti vermektedir. Bu tür durumlarda Adwords reklamı veren kişiler web sitelerine konu ile ilgili alt sayfalar hazırlamak yöntemini kullanmaktadırlar. Bu sayede hedef kelime vurgulanarak tıklama başına maliyeti düşürebilmektedirler. Adsense reklam inceleme merkezine giriş yaptığınızdan özellikler yeni Adsense değişiklikleri sonrasında gösterim puanı ifadesi eşliğinde sitenizde yayınlanan Adsense reklamlarını görebilmektesiniz.  Biraz inceleme yapıldığında bir reklamın ana sayfaya verildiğini bazı reklamların da alt sayfalara verildiğini görebilirsiniz. İşte burada biraz düşünmeniz gerekir. Çoğu zaman alt sayfalara verilen reklamlar düşük tıklama başına maliyet yani az kazanç getirecektir. Oysa ki o reklamı tıklayan kişi o reklamı tıklamak yerine ana sayfaya link verilen getirisi yüksek Adsense reklamları tıklayabilir. Adsense reklam inceleme merkezi bölümü dışında yine aynı sayfada bulunan Reklam veren URL’leri bölümü ise, sürekli az kazandıran Adsense reklamları yayınlayan yada siteniz ile ilgisi olmadığını düşündüğünüz Google Adsense reklamlarını veren sitenin url adresini girerek tüm reklamlarını engellemenize yarayan bölümdür.  Google Adsense reklam inceleme merkezi bölümünü kullanmadan önce belirli bir süreyi öncesi ve sonrası olarak analiz etmenizi, yukarıda belirilen mantık doğrultusunda işlem yapmanızı öneririz. Bir Adsense reklamını engellemek oldukça kolaydır. Fakat önemli olan hangi reklamı engellemeniz gerektiğini bulmaktır. İnternet üzerinde Adsense çöp reklam listesi şeklinde dağıtılan reklam filtre listelerine güvenmemenizi, kendi siteniz için, mantıklı bir şekilde oluşturulacak reklam filtre sistemi kullanmanızı öneririz.


adsense kazanma yolları

Birçok web sitesi sahibi Adsense kazanma yolları konusunda araştırma yapmaktadır. Kazanma yolları olarak çeşitli yöntemler, hit arttırma, reklam yerleşimi gibi farklı yöntemleri denemektedirler. Kuşkusuz Adsense kazanma yollarından en önemlisi özgün ve geniş içeriktir. Bu yöntemin zaman, emek gerektirdiği bir gerçektir. Fakat verilen emeğin ve zamanın karşılığını alacağınızda da kuşkunuz olmasın. Bu bilinen en etik ve kalıcı yöntemlerden biridir. Peki hem geniş özgün içerik hazırlarken hem de hızlı bir şekilde nasıl kazanabilirim şeklinde bir soruya aşağıdaki yöntem ile ulaşabilirsiniz.

Adsense kazanma yolları

Adsense kazançları beklediğiniz siteye Adwords reklamı vermek. Evet, Adwords reklamı vermek. Bu nasıl ben kazanç beklerken kazanma yolları ararken neden Adwords reklamları ile para ödeyeyim diyebilirsiniz. Fakat Google reklamları konusunu hem Adsense hem de Adwords reklamları kullanıcı olarak ciddi bir şekilde kullanırsanız bunu daha iyi anlayabilirsiniz. adwords reklam danışmanlığıAdsense kazanma yollarını aramadan önce sitenizin ne tür kelimelerde kazandırdığını öğrenmiş, kazandıracak kelimelere yoğunlaşmış olduğunuzu kabul edelim. Bu mantıkla karşınıza az kazandıran ama çok aranan kelimeler, konular çıktığını da fark etmiş olmanız gerekmektedir. Dönem dönem bu tür kelimelere, reklamlara kızdığınız da gerçektir. İşte burada biraz düşünmeniz gerekiyor. Daha detaylı örneklemeye gidersek; bir arkadaşlık sitesinin kazandığı kelimeler arkadaşlık sitesi, siteleri gibi kelimelerdir. Fakat çöpçatan, sevgili arama gibi kelimeler ise o kadar Adwords bedeli tutmayan reklam kelimeleridir. Aslında ekonomik reklam bedeli olan bu tür kelimelerle de ciddi bir kitle arama yapmaktadır. İşte burada Adwords reklamlarında tıklama başına maliyeti düşük ama ziyaretçi sayısı yüksek kelimeleri edinerek sitenize Adwords reklamı vermeniz, 0.04 TL ye reklam verdiğiniz bir kelime ile  sitenize çektiğiniz ziyaretçinin 0,90 TL değerinde bir reklamı tıklamasını sağlayabilirsiniz. Yukarıda bahsedilen Adsense kazanma yolları konusundan bir örnek sürekli düşük maliyetlere Adwords reklamı vererek Adsense reklamları ile yüksek kazanç elde etmenizi sağlayabilirsiniz. Unutmayın gelişen internet siteleri, rekabetin artması artık daha teknik, biraz daha emek gerektiren yöntemler kullanmanızı getirmektedir. Siz gayet etik, güncel, özgün içeriklerle hazırladığınız sitelerinizi bu yöntemle kazanarak geliştirebilirsiniz. Çeşitli Adsense kazanma yolları araştırmak ve kazanmak sitenize daha iyi sarılmanızı sürekli içerik girmenizi sağlayacaktır. İlerleyen zaman içerisinde Adsense gelirlerinizin artması durumunda Adwords reklamları kontrolünüzde şekillenebilir, kazancınıza paralel Adwords reklamı vermenizi sağlayabilir.


adsense reklamlarında google ı engellemek

Hemen hemen her Adsense reklam yayıncısı sitelerinde Google reklamlarını, özellikle Google Chrome kullanımını yaygınlaştırmak amaçlı reklamları görürler. Birçok Adsense reklam yayıncısı da bu Google reklamlarını engellemek hakkında fikirler yürütmekte olup ne derece hatalı önerilerde bulunduklarını fark etmezler. Google Adsensepaneli üzerinde bulunan istenmeyen reklamları filtre edebildiğiniz bölüm, sitenizde sık karşılaştığınız, kazandırmayan veya rakiplerinize ait reklamların yayınlanmamasını istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Bu bölüm üzerinde özgür olduğunuz fakat reklam filtresi kullanarak engellediğiniz reklamlardan dolayı kazançların düştüğü bir gerçektir. Aslında mantıklı kullanıldığı zaman kazançların düşmesi yerine aksine artması sağlanabilmektedir. İnternet Explorer, Firefox gibi browserlar ile incelenen sitenizde Google Chrome kullanımını arttırmak amaçlı reklamların kazandırmadığını belirten bazı kişiler, oysa ki Google Chrome reklamlarının amacını anlamadıklarından bu tür bir girişim içerisine girmektedirler. Google Chrome kullanımının artması, Google Chrome ile incelenen sitelerinde ziyaretçinin kısa süre içerisinde aradığı, ilgilendiği reklamların yayınlandığını, bu nedenle de ziyaretçilerin reklamları tıklama oranının yükseldiğini bilmemektedirler. Keşke bütün internet kullanıcıları Google Chrome kullanmış olsa da reklamların tıklama oranı bu derece artsa. Bu bakış açısından Google Adsense reklamlarında Google’ı engellemek ne derece yanlış bir yöntem olduğu bir gerçektir.  Ayrıca reklam verenin engellenmesi hangi mantığa sığar bir formüldür? Sizi reklam sisteminden çıkarmaması için bundan güzel bir neden olabilir mi? Kendinizi Google yerine koyarak bu kulaktan dolma fikirleri üreten kişilerin ne derece yanlış bir öneride bulunduklarını anlayabilirsiniz.


video sitelerinde adsense reklamları yasak mı

google politikaları

Bölüm üzerinde internet üzerinde gördüğümüz video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunu yanıtlamak istedik. Günümüzde video siteleri yoğun trafik açısından tercih edildiği bir gerçektir. Tabi ki ziyaretçi sayısının yoğunluğu video sitesi güncellemeleri, yeni videoların yayınlanmasına paraleldir. Sürekli bir güncelleme şarttır. Bir video sitesine sahip olmanız durumunda Adsense reklamları yayınlamanız da bir yasaklama yoktur. Tabi ki her zaman olduğu gibi Adsense politikaları gereği yayınlamak istediğiniz videoların size ait olması gerekmektedir. Bir video sitesinde yayınlanan kendi yüklediğiniz videoların da telif hakkı yasalarına aykırı olmaması gerekmektedir.

Telif haklarını ihlal etmeyen size ait videoların yayınlandığı video sitelerinde Adsense reklamı yayınlamakta bir sorun yoktur. Buna Youtube gibi siteler örnek gösterilebilir. Fakat video siteleri sahipleri genelde video eklemek yerine Youtube, Faceebook gibi video paylaşım sitelerinden videoları embed yolu ile çekerek kedi sitelerinde yayınladı için genel anlamda bir ihlal yapmış olmaktadır. Bu nedenle de ilk aşamada video sitelerinde Adsense reklamları yayınlasalar da kısa süre içerisinde hesapları kapatılacaktır.

Google Adsense politikaları video sitelerinde Adsense reklamları konusunu videoların fragmanları yayınlanması durumunda izin vermektedir. Tabi ki yine bu fragmanların alındığı site içeriğin alıntı olması durumunu öne çıkararak Google politikalarına aykırı olacaktır.

Kısaca video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunun yanıtı, hayır. Fakat yayınlanan videoların çalıntı, telif haklarına aykırı olması kesinlikle evet olacaktır.Adsense TO nedir? TO kaç olmalı

Adsense reklamları üzerinde karşılaştığımız TO kavramı. Adından da anlaşılacağı gibi sayfanın gösterim karşılığındaki tıklanma oranını ifade etmektedir. Örneklemek gerekirse Adsense reklamlarını yayınladığınız bir sayfada 1000 gösterim karşısında 100 tıklama alırsanız TO yanı tıklama oranınız %10 olacaktır. Örnekleme biraz yüksek , abartılı hatta tehlike sınırlarında olsa da hemen paniklemeyin. Adsense TO nedir sorusunun yanıtını öğrenmemiz ardından asıl önemli olan konu Adsense reklamlarında TO kaç olmalı sorusuna gelelim.

Adsense TO kaç olmalı sorusunun yanıtı siteye, reklam yerleşimine hatta reklam içeriğine göre değişmektedir. Bir blok üzerinde gösterilecek Adsense reklamları tıklama oranı tatil içeriğine sahip bir site ile aynı olmayacaktır. Nedeni ise, bir blok yada forum sitesinde ziyaretçinin reklamları tıklama oranı her ne kadar reklam yerleşimi iyi olsa da belirli bir oranlarda saptanmıştır. Bu saptanan TO oranı ilgili sitenin geçmiş trafiği de incelenerek oldukça yakın bir TO aralığında olması gerektiği Google tarafından sabitlenmiştir. İşin aslı da budur. Kendi halinde ilerleyen bir web sitesi adı geçen %0.5 ile %3 arasında TO ile Google Adsense reklamlarını yayınlayacaktır. Bu oran içerisinde yayınına devam eden bir web sitesi bir gün aniden %8-%10 tıklama oranına sahip olursa Google bu Adsense hesabını incelemeye alacak hatta banlayacaktır.

TO yüksek bir sitede ise örnek olarak bir tatil hatta daha da detaylandırırsak otel tanıtım sitesinde, Google Adsense reklamları konu ile ilgili reklamları yayınladığından kişinin bir otel aramak için girdiği web sitesinde iyi yerleştirilmiş Google Adsense reklamlarını tıklaması daha yüksek olacaktır. Bu tür durumlarda sayfa tıklama oranı %30’lara kadar çıkabilir, Google da bunu anlayışla karşılayabilir. Tabi ki kuşkular gereği sürekli Google tarafından gönderilen iletileri dikkate almanız hatta dönem dönem durumu Google’a bildirmeniz gerekebilir.

İnternet üzerinde Google Adsense reklamlarım TO yüksek mi şeklindeki soruları bir web sitesini incelemeden söylemek mümkün olmayacağı gibi sitenizi incelemeden kafasından TO, tıklama oranı şu olmalı şeklinde ifadeleri de çok ciddiye almamanızı öneririz.

Siz bir hile yapmadığınız sürece Adsense TO değeri olması gereken değerlerde seyrederek sürekli etik bir Google Adsense reklam yayıncısı olabilirsiniz.adsense en çok kazandıran siteler

Birçok Google Adsense kullanıcısı, Adsense en çok kazandıran siteler arama işlemlerini sistemi kullandığı sürece yapmaktadır. Peki doğru bir arama ve yoğunlaşma yolumudur? Kesinlikle evet. Genelde Adsense en çok kazandıran kelimeler şeklinde yapılan aramalarda genellikle blog, forum veya portal sahibi kişiler her konudan bahsettikleri için bu kelimeleri de web sitelerine ekleyerek pastadan pay almak isterler. Fakat Google Adsense çalışma prensipleri, en çok kazandıran kelime hedefini konulu ile ilgili sitelerde yayınlamaktadır. Kaldı ki o konu ile ilgili bir ziyaretçinin reklamları tıklama oranı da bu sayede artmaktadır. Bir web sitesinin genelini inceleyen Google algoritmaları her konudan bahseden web sitelerini belirli bir gözle ele almaktadır. Ayrıca Adsense çöp reklam listesi arayışları da bu tür site sahipleri tarafından doğmuştur.

Oysa ki Adsense en çok kazandıran siteler şeklinde yola çıkmış olsalardı. İnanın onlarda kelime yerine kazandıran site arayışı içine gireceklerdi. Adsense en çok kazandıran siteler sorusuna yanıt olarak artık hemen hemen tüm Google Adsense reklamları yayınlayan web sitesi sahiplerinin bildiği gibi Sağlık, Tatil, Güzellik gibi kelimeler başı çekmektedir. Nedeni ise bu sektörlerin geçmişten günümüze reklam verme alışkanlıklarına sahip olmalarıdır. Buna kar oranlarının yüksek olması da sebep gösterilebilir.

Peki, Adsense en çok kazandıran siteler şeklinde yola çıkarsak her kelime için bir sitemi yapmalıyız? Evet. Bunun neresi kötü ki, her kapıdan kazanç elde edebilirsiniz. Belki en çok kazandıran siteleri arama motorlarında çıkma konusunda emek gerektirebilir fakat ya bunu başarırsanız!

Tecrübelerimize dayanarak belirtmeliyiz ki, onlarca her konudan bahseden bir web sitesinin geliri, bir konu ile ilgili, Adsense en çok kazandıran sitelerden biri olması durumunda onlarca siteden hem daha az trafik harcayarak hemde çok daha fazla gelir elde etmenizi sağlayacaktır. Adsense ile en çok kazandıran sitelerden birine sahip olmanız durumunda konuya bakış açınız değişecek, web sitenizi daha da geliştirmek için azimli bir çalışma içine gireceksiniz. Çünkü Adsense en çok kazandıran siteler, sürekli size kazanç getirecektir.

Adsense çok kazandıran siteler dışında kalan web siteleri, sürekli Adsense kazandın kelime arayışı içerisine girerek, belki yüksek trafik çekerek, bunun paralelinde daha iyi sunucular, daha fazla maliyet ile genel olarak bakıldığında sizden daha az kazanacaktırlar.

Google Adsense ile en çok kazandıran sitelerin sahibi olmanız dileği ile.adsense için robots.txt dosyası

Robots.txt dosyası, web sitelerinin içeriklerinin arama motorları tarafından istenilen sayfaların listelenilmesi, istenmeyen sayfaların listelenmesini sağlayan bir kılavuz dosyasıdır. Robots.txt dosyası ile web sitesi sahipleri istemediği bazı sayfaları arama motorları tarafından data kayıtlarına eklenmesini güvenlik gereği kullanmaktadır.

Adsense reklamları yayınlanan bir web sitesinde Google tarafından aşağıdaki şekilde bir kalıp önerilmektedir;

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

Bu robots.txt dosyası sayesinde Google Adsense reklamları, Google botları tarafından içeriğinize en uygun reklamları yayınlayarak daha iyi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Peki bunun bir faydası var mı? Evet kesinlikle Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmak gereklidir. Bu sayede web sitenizdeki reklamların kalitesi yükselecek, reklam filtresi kullanma gereksinimiz ortadan kalkacaktır. Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmamanız durumunda web sitenizde yayınlanan reklamların ilgisiz, kazandırmayan reklamlar olduğundan yakınmanız söz konusudur.

Adsense reklamlarında hatalı bir robots.txt kullanmanız durumunda (bu konu Google tarafından uyarılan, tecrübelerimiz den esinlenerek yazılmıştır) Google tarafından da uyarı alabilir, doğru bir robots.txt dosyası nasıl olmalı şeklinde açıklamalar alabilirsiniz. Yayında olan, farklı bir şekilde indekslenmesini istediğiniz sayfaları robots.txt dosyası ile engelleme durumunda reklamlar ilgili sayfalarda yayınlandığı için içerik olarak istenmeyen, değersiz sayfa olarak algılanacaktır. Bu da Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyasından dolayı az kazanmanıza neden olacaktır. Adsense reklamları yayınladığınız sayfaları robots.txt dosyası ile engellemek yerine bu sayfaları istediğiniz biçimde yayınlamak yada dizininizden tamamen kaldırmanızı öneririz.

Adsense reklamlarında iyi hazırlanmış bir robots.txt dosyası daha iyi kazanmanıza, hatalı bir robots.txt dosyası ise kazanmamanıza neden olacaktır.adsense kısmi inceleme

Adsense kısmi inceleme aşaması yeni Adsense hesabı açmak isteyen, Adsense reklamlarından para kazanmak isteyen yeni kullanıcıların kısmi inceleme sürecini doğru bilmedikleri bir kayıt aşamasıdır.

kısmi inceleme

Kısmi inceleme aşaması, ilk onay aşaması sonrasında web sitenizin ve hesabınızın yüzelsel incelendiği yardım gerektirebilen aşamadır. İlk onay aşaması sonrasında reklamları yayınlayacağınız site üzerinde reklam kodlarını eklemeniz için sizlere bir Adsense paneli verilmektedir. Bu panel üzerinde yeni reklam birimi oluşturarak web sitenize gereken kodları, istediğiniz reklam alanlarına eklemeniz istenilmektedir. Kodları eklemeniz sonrasında sizin için 2. adım aşaması başlamaktadır. İkinci adım kısmi inceleme aşaması aksine daha detaylı bir inceleme aşamasıdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz yardım almanızı öneririz. Kısmi inceleme aşamasında reklam yerleşimi, hesap bilgileriniz ardından anlaşılacağı gibi kısmi bir şekilde incelenmektedir. Asıl inceleme, kısmi inceleme süreci sonrasındaki aşamadır. Web siteniz içerikleri, görselleri, Google politikaları gibi konularda kısmi inceleme dışında çok daha detaylı bir incelemeye tabi tutulacaktır. Kısmi inceleme sonrasındaki aşamada reklam yerleşimi dikkat edilecek unsurlardandır. Reklamları abartmadan, tıklamaya teşvik etmeden yerleştirmeniz, kısmi inceleme sonrasındaki aşamada çok önem vermeniz gereken bir durumdur.

adsense kısmi inceleme

Kısmi inceleme süreci sonrasındaki aşama reklam kodlarını web sitenize eklemeniz sonrasında reklamlar web sitenizde yayınlanmaya başlamayacaktır. Bu durumda paniklemeyin. Reklam alanları tanımlı bir şekilde boş olarak görülecektir. Bir yardım arayışı içinde bulunmayın. Bu süreç kısmi inceleme sonrasındaki detaylı inceleme sürecinde olduğunuzun bir açıklamasıdır. Hesabınızın onaylanması durumunda reklam alanlarınızda Adsense reklamları yayınlanmaya başlayacak, Adsense paneli aktif bir şekilde size hizmet etmeye başlayacaktır. Hesabınızın inceleme aşamalarında durumunu kayıt sırasında girmiş olduğunuz e-posta adresi üzerinden size gönderilecek iletiler eşliğinde takip edebilirsiniz. Bu iletiler hatalarınız ve düzeltmeniz gereken konuları içerdiği için düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Bir Adsense hesap açılışı, ilk başvuru ortalama 1-2 gün, kısmi inceleme aşaması ve sonucu 1-2 gün, kısmı inceleme aşaması sonrasındaki gerçek inceleme 3-10 gün şeklinde ortalama sürelerde tamamlanabilir. Adsense hesabı başvuru süresi, içeriğiniz ve görsellerinize göre farklılıklar gösterebilir. Unutmamanız gereken olumlu veya olumsuz sonuçlar kesinlikle sizlere bildirileceğidir.

Adsense hesap açılışlarında ve hesap kullanım süresince kendi reklamları kontrol amaçlı olsa da tıklamanız asal Google politikalarına aykırı olacağından hesabınızın açılmadan kapatılmasına neden olacaktır. İlgili inceleme aşamaları sonrasında Adsense hesapları, kullanıldıkları sürece inceleme aşamasında olduğu bir Adsense yayıncısı tarafından unutulmaması gereken konulardandır.adsense yetersiz içerik

Adsense reklamları yayınlamak, Adsense yayıncısı olmak isteyen kullanıcıların Adsense kayıt adımları sırasında yetersiz içerik sorunu ile karşılaşmaları sık karşılaşılan Adsense uyarılarındandır.

yetersiz içerik

Adından da anlaşılacağı gibi Adsense yetersiz içerik, Adsense reklamlarını yayınlamak istediğiniz sayfalarda bulunan içerik yetersizliğidir. Bir web sitesi veya blog hazırlarken ziyaretçi açısından yeterince tatmin etmeyen içeriklere Google politikaları gereğince yetersiz içerik uyarısı yapılmaktadır. Aslında reklam yayınlamak dışında da bir getirisi olan yetersiz içerik uyarısı, arama motorlarında bulunabilmeniz için gereken içerik yeterliliği konusunda da sizlere bir uyarı vermektedir. Yetersiz içerik uyarısı almayan bir web sitesi içeriği ile arama motorlarında bulunabilir bir yapı sergilediği anlamına gelmektedir. Tüm seo çalışmalarının başında gelen yeterli içeriğe sahip bir web sitesi, sitenizin arama motorlarında bulunarak yeterli trafiği çekmenizi sağlayacaktır.

yetersiz içerik sorunu

Genelde metin içeriği olarak incelenen yetersiz içerik uyarısı, görsellerle oluşmuş zengin bir web sitesinde metin içeriklerinin az olması durumunda da karşılaşılabilmektedir. Yetersiz içerik uyarısı almamak, yetersiz içerik sorunu yaşamamak için web sitenizde kullandığınız tüm görsellerin içinde metin içeriklerini de kullanmanız gerekir. Karikatür sitelerinde, video sitelerinde, fotoğraf sitelerinde yetersiz içerik sorunu oldukça sık karşılaşılmaktadır.

Bir sayfa içerisinde kullandığınız içeriğin tatmin edici durumda olması, fakat diğer sayfalarda da aynı içeriklerin kullanılması yetersiz içerik sorunu dışında sayfaların birbirine benzerliği açısından farklı bir uyarı hatta ceza almanıza neden olacaktır.

Yetersiz içerik uyarısı almak istemeyen kullanıcıların, uyanık davranarak her sayfaya aynı hatta benzer içerik girmesi, Google politikaları gereği, sayfaların bilgilendirici, ziyaretçiyi aydınlatıcı olması kuralını ihlal edecek, nedenini ilk aşamada anlamayacağınız bir kural ihlaline girmenize neden olacaktır. Bazı Adsense yayıncısı tarafından, hesabım neden kapatıldı, neden hesabım banlandı şeklindeki sonuçların nedeni bu tür uygulamalardır.

Asıl getirisinin ziyaretçi yoğunluğu olduğu web sitelerinin, yetersiz içerik uyarısı, özgün içerik kuralı şeklindeki kurallarla aslında web sitesi sahibine yardım olduğu unutulmamalıdır. Yetersiz içerik uyarısı almayan sorun yaşamayan bir Adsense yayıncısı mutlaka çalışmalarında başarıya ulaşacaktır.adsense reklamları google markası ihlali

google markası ihlali

Günümüzde Google Adsense reklamları başvurularında veya içerik hatalarında Google tarafından Adsense reklamaları bulunan sitelerde Google Markası İhlali şeklinde bir uyarı hatta hesap kapatılma nedeni ile karşılaşılmaktadır. Google Markası İhlali adından da anlaşılacağı gibi Adsense reklamları yayınlanan veya Adwords reklamı verilen sitelerde Google markasını yansıtan logo ve görsellerin kullanılmasına karşı koyulan bir kuraldır.

Bir web sitesinde Google Markası İhlali açıklaması almamanız için Adsense reklamları yayınlanan içeriklerde Google görselleri kullanmamanız gerekmektedir. Bu kural oldukça mantıklı bir kuraldır. Bazı kullanıcıların yapmış oldukları web sitelerinde Google adı kullanılarak, kendilerini resmi bir şekilde sunmalarını engellemek için üretilmiş bir kuraldır. Oysa ki, Google’ın buna ihtiyacı yok.

Google Markası İhlali açıklaması dikkatli düşünülürse aslında genişletilebilir, Google politikalarını daha iyi anlayabilmeniz için size yön gösteren bir kuraldır. Kendi markasını kullanmanıza izin vermeyen Google, marka ihlali açıklaması ile başkalarının da haklarını koruyacak, bu durum neden Adsense hesabım onaylanmıyor, neden Adsense hesabım banlandı gibi soruların yanıtını vermektedir.

Siz isminizin yada logonuzun tanımadığınız birileri tarafından kullanılmasını, kendi fikir ve çalışmalarını sizin gölgenizde sürdürmelerini istermisiniz? Bu yüzden Google da, Google Markası İhlali şeklinde bir kural getirmiştir.

Her ne kadar faydalı, yasal olmayan uygulamaları, Google politikaları paralelinde bir Google Adsense bilgi, yardım sitesi hazırlamış olsak da Google görselleri ve logolarını kullanmadığımızı, görsel açıdan fakir bir içerik sergilediğimizi bu bakış açısı ile Google Markası İhlali uyarısına düşmemek için daha da iyi anlayabilirsiniz.

Bizlere olduka komik gelen, Adsense reklamları yayınlamak, Adsense hesabı onaylanması için sitelerine Google’ı seviyoruz, İyiki varsın Google şeklinde logolar serpiştiren acemi Adsense kullanıcılarının Google Markası İhlali kuralını bir daha dikkatli bir şekilde yardım amaçlı okumalarını öneriyor, sizlerinde gördüğünüz yerde site sahibini uyarmanızı yardım etmenizi isteriz.