Posts Tagged ‘google politikaları’video sitelerinde adsense reklamları yasak mı

google politikaları

Bölüm üzerinde internet üzerinde gördüğümüz video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunu yanıtlamak istedik. Günümüzde video siteleri yoğun trafik açısından tercih edildiği bir gerçektir. Tabi ki ziyaretçi sayısının yoğunluğu video sitesi güncellemeleri, yeni videoların yayınlanmasına paraleldir. Sürekli bir güncelleme şarttır. Bir video sitesine sahip olmanız durumunda Adsense reklamları yayınlamanız da bir yasaklama yoktur. Tabi ki her zaman olduğu gibi Adsense politikaları gereği yayınlamak istediğiniz videoların size ait olması gerekmektedir. Bir video sitesinde yayınlanan kendi yüklediğiniz videoların da telif hakkı yasalarına aykırı olmaması gerekmektedir.

Telif haklarını ihlal etmeyen size ait videoların yayınlandığı video sitelerinde Adsense reklamı yayınlamakta bir sorun yoktur. Buna Youtube gibi siteler örnek gösterilebilir. Fakat video siteleri sahipleri genelde video eklemek yerine Youtube, Faceebook gibi video paylaşım sitelerinden videoları embed yolu ile çekerek kedi sitelerinde yayınladı için genel anlamda bir ihlal yapmış olmaktadır. Bu nedenle de ilk aşamada video sitelerinde Adsense reklamları yayınlasalar da kısa süre içerisinde hesapları kapatılacaktır.

Google Adsense politikaları video sitelerinde Adsense reklamları konusunu videoların fragmanları yayınlanması durumunda izin vermektedir. Tabi ki yine bu fragmanların alındığı site içeriğin alıntı olması durumunu öne çıkararak Google politikalarına aykırı olacaktır.

Kısaca video sitelerinde Adsense reklamları yasak mı sorusunun yanıtı, hayır. Fakat yayınlanan videoların çalıntı, telif haklarına aykırı olması kesinlikle evet olacaktır.adwords banlanma

adwords banlanma

Google Adwords banlanma, hesabın kapatılması konusu, Google Adwords kullanarak firma ürünlerini veya hizmetlerini Google üzerinde reklam vererek yayınlamaya çalışmaları sırasında dikkatsizlikler sonrası karşılarına çıkabilecek bir durumdur. Google Adwords reklamları, birçok kişinin para veriyorum istediğimiz yapabilirim mantığı ile yola çıkmaları sonrasında parası ile rezil olabilecek hatta bir daha Google Adwords reklamları veremeyecek, çözümü pek mümkün olmayan duruma düşmelerine neden olabilir. Bu konuyu kendinizi mağdur olarak düşünerek biraz açalım. Bir ürün veya hizmet veriyorsunuz. Birileri bunu Google Adwords reklamları ile tanıtmak hatta pazarlamak istiyor. Bu işlem ürünün veya hizmetin sadece size özel olması durumunda da yapılabilir. İstedikleri gibi birkaç sayfadan oluşmuş, gerçekleri yansıtmayan reklamlar veriyorlar. Siz ise, kaliteli bir hizmet veriyor olmanıza rağmen bu tür reklamlardan dolayı iş yapamıyorsunuz. İşte burada Google Adwords banlanma konusunda sistemin sizi ne kadar koruduğu ortaya çıkıyor. Keşke Google Adwords banlanma sistemi ve çözümü çok daha katı kurallarla çalışsa, sadece ciddi ve kaliteli hizmet veren reklamların Google üzerinde dolaştığını görebilsek.

Google Adwords banlanma konusunu ancak bir Google Adwords reklamı veren kişi bilir. Bir Adsense reklamları yayıncısı bunu çoğu zaman bilmeyerek, reklamları çöp reklam, az kazandıran gibi şikayetlerle sürekli yakınma içerisinde bulunur. Oysa ki Google Adwords banlanma sistemi ile birçok Adsense reklamları kullanıcısı da korunmuş olur.

Kaliteli, gerçek, dürüst hizmet veren Google Adwords reklamları kullanıcıları ise genellikle hesap doğrulama işlemleri sırasında yapmış oldukları hatalar sonrasında banlanmaktadır. Google Adwords reklamlarından banlanma durumuna düşmemek için işlemleri bir resmi daire mantığı ile daha sonra dönüşü olmayacak zihniyeti eşliğinde yapmanız gerekir. Tüm kayıt bilgilerinin doğrulacağı, reklam verenin gerçek firma sahibi olduğu ciddi bir şekilde araştırılacağı unutulmamalıdır. Yaşadığımız tecrübeler arasında, kesinlikle kaliteli bir hizmet veren şirketin, Google Adwords reklamları sırasında yanlış girmiş oldukları bir adres sonrasında Google Adwords banlanma durumunda düştüğünü, daha sonra şirket ası ile asla Google Adwords reklamı veremediklerini gördük. Bu tür durumlarsa, firma ismi, sorumlu kişi ismi kayıtlara alınarak Google Adwords banlanma etiketi ile arşivlendiği unutulmamalıdır.

Google Adwords banlanma durumunda bunu yasal olmayan yollarla çözeceğini söyleyen kişilere inanmamanızı, konuyu Google yardım merkezi üzerinden bildirmenizi öneririz. Google Adwords banlanma çözümü konusunda, reklam politikası ihlalleri gibi durumlarda internet üzerinde oldukça sahte, doğru olmayan çözüm teknikleri sunulmaktadır. Bunların çoğuna inanmayın. Google 2012 yılı içerisinde Adwords reklam banlanma durumunda çözümü ile ilgili telefon desteği de vermekte olup daha ciddi sorunları İrlanda merkezli yönetim sisteminden gidermeye çalıştıklarını belirtiriz. Tabi ki bu durum, mağdur olmanız, gerçekten istemeyerek, hatalı bir işlem yapmanız durumunda devreye girecektir. Google Adwords banlanma durumunda çözümü için sertifikalı Google Adwords danışmanlığı hizmeti veren firmalar da sizlere yardımcı olabilir.site google politikalarıyla uyumlu değil

Birçok Google Adsense kullanıcısı site Google politikalarıyla uyumlu değil ifadesini bilir ve bundan korkar. Peki, Google politikalarıyla uygun değil yanıtı almamak için neler yapmak gerekir?

google politikaları

Bir Google Adsense hesabı açmak istediğinizde veya mevcut Adsense hesabınıza yeni bir site eklemek istediğinizde Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtı almamak için adından da anlaşılacağı gibi Google politikalarını bilmeniz gerekir. Bilindiği üzere Google Adsense reklamları hatta Adwords reklamları üzerinde ciddiyet, illegal uygulamalar ve hilelere karşı sıkı bir güvenlik politikası uygulamaktadır. Bu Google politikaları amacı hile veya kolay yoldan para kazanmak isteyen kişiler açısından oldukça sıkıcı bir durumdur. Ama sağlıklı, başkalarının emeklerini kullanmayan, özgün, eğitici ve öğretici içerikler sunan bir Google Adsense kullanıcısı için çok korkulacak bir durum değildir.

Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtı almamak için ilk dikkat etmemiz gereken konu içeriklerin özgün olması, başka bir siteden alıntı olmamasıdır. Unutmayın birilerinin internette yayınladığı içerikleri Google sizden önce fark eder. Siz istediğiniz kadar özgün olmayan içerik hazırlayın ilk aşamada yakalanacaksınızdır.

Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını almamak için bir diğer konuda içeriklerde kullanmış olduğunuz görsellerdir. (resimler, video, müzik, vb.) Farklı bir web sitesinde kullanılan çekim, montaj vb. emek harcanmış görseller, onu hazırlayanın emeğini çalmaktır. Her ne kadar bunu anlamaz deseniz de inanın Google bunu fark edecektir.

Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını almanızın bir diğer nedeni, içeriğinizin özgün, kullanmış olduğunuz görsellerin size ait olmasına rağmen bu uyarıyı almanız, içeriğinizde uygunsuz, yanlış yönlendirici bir içeriği yayınlıyor olmanızdır. Hile hurda anlatılan bir içerik, yasal olmayan program linkleri paylaşan bir site kesinlikle Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını alacaktır.

Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını teknik yönü ile incelenen web sitenizde almanızın nedeni ise, içeriklerinizin teknik açıdan incelenemeyen Flash, Java gibi kapalı program dillerini barındırmasıdır. Flash ile hazırlanan web sitesinin içeriğini Google botları inceleyemeyeceği için Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını almanız doğaldır.

Bunlar dışında, birkaç sayfadan oluşan Google Adsense hesabı almak için hazırlanmış web siteleri de, gerek maksadı gerekse trafik düşüklüğü nedeniyle Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtını almanıza neden olacaktır.

Alan adının yeni oluşu gibi konuların Google politikalarıyla uyumlu değil yanıtı almanızda etkisi olduğunu düşünmeyerek, bunun aslında yeterli içeriğe sahip olmadan Google Adsense reklamları yayınlamak istediğinize bağlıyoruz. Yeterli içeriğe sahip, bilgilendirici siteler (incelemekte olduğunuz web sitesi gibi) yaklaşık açılışından sonraki 2-3 hafta içerisinde yeni bir hesap ile Google Adsense reklamlarını yayınlamanıza izin verecektir.