Posts Tagged ‘reklam filtresi’adsense reklamlarında google ı engellemek

Hemen hemen her Adsense reklam yayıncısı sitelerinde Google reklamlarını, özellikle Google Chrome kullanımını yaygınlaştırmak amaçlı reklamları görürler. Birçok Adsense reklam yayıncısı da bu Google reklamlarını engellemek hakkında fikirler yürütmekte olup ne derece hatalı önerilerde bulunduklarını fark etmezler. Google Adsensepaneli üzerinde bulunan istenmeyen reklamları filtre edebildiğiniz bölüm, sitenizde sık karşılaştığınız, kazandırmayan veya rakiplerinize ait reklamların yayınlanmamasını istediğiniz zaman kullanabileceğiniz bir uygulamadır. Bu bölüm üzerinde özgür olduğunuz fakat reklam filtresi kullanarak engellediğiniz reklamlardan dolayı kazançların düştüğü bir gerçektir. Aslında mantıklı kullanıldığı zaman kazançların düşmesi yerine aksine artması sağlanabilmektedir. İnternet Explorer, Firefox gibi browserlar ile incelenen sitenizde Google Chrome kullanımını arttırmak amaçlı reklamların kazandırmadığını belirten bazı kişiler, oysa ki Google Chrome reklamlarının amacını anlamadıklarından bu tür bir girişim içerisine girmektedirler. Google Chrome kullanımının artması, Google Chrome ile incelenen sitelerinde ziyaretçinin kısa süre içerisinde aradığı, ilgilendiği reklamların yayınlandığını, bu nedenle de ziyaretçilerin reklamları tıklama oranının yükseldiğini bilmemektedirler. Keşke bütün internet kullanıcıları Google Chrome kullanmış olsa da reklamların tıklama oranı bu derece artsa. Bu bakış açısından Google Adsense reklamlarında Google’ı engellemek ne derece yanlış bir yöntem olduğu bir gerçektir.  Ayrıca reklam verenin engellenmesi hangi mantığa sığar bir formüldür? Sizi reklam sisteminden çıkarmaması için bundan güzel bir neden olabilir mi? Kendinizi Google yerine koyarak bu kulaktan dolma fikirleri üreten kişilerin ne derece yanlış bir öneride bulunduklarını anlayabilirsiniz.


adsense için robots.txt dosyası

Robots.txt dosyası, web sitelerinin içeriklerinin arama motorları tarafından istenilen sayfaların listelenilmesi, istenmeyen sayfaların listelenmesini sağlayan bir kılavuz dosyasıdır. Robots.txt dosyası ile web sitesi sahipleri istemediği bazı sayfaları arama motorları tarafından data kayıtlarına eklenmesini güvenlik gereği kullanmaktadır.

Adsense reklamları yayınlanan bir web sitesinde Google tarafından aşağıdaki şekilde bir kalıp önerilmektedir;

User-agent: Mediapartners-Google
Disallow:

Bu robots.txt dosyası sayesinde Google Adsense reklamları, Google botları tarafından içeriğinize en uygun reklamları yayınlayarak daha iyi bir kazanç elde etmenizi sağlayacaktır. Peki bunun bir faydası var mı? Evet kesinlikle Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmak gereklidir. Bu sayede web sitenizdeki reklamların kalitesi yükselecek, reklam filtresi kullanma gereksinimiz ortadan kalkacaktır. Adsense reklamlarında robots.txt dosyası kullanmamanız durumunda web sitenizde yayınlanan reklamların ilgisiz, kazandırmayan reklamlar olduğundan yakınmanız söz konusudur.

Adsense reklamlarında hatalı bir robots.txt kullanmanız durumunda (bu konu Google tarafından uyarılan, tecrübelerimiz den esinlenerek yazılmıştır) Google tarafından da uyarı alabilir, doğru bir robots.txt dosyası nasıl olmalı şeklinde açıklamalar alabilirsiniz. Yayında olan, farklı bir şekilde indekslenmesini istediğiniz sayfaları robots.txt dosyası ile engelleme durumunda reklamlar ilgili sayfalarda yayınlandığı için içerik olarak istenmeyen, değersiz sayfa olarak algılanacaktır. Bu da Google Adsense reklamlarında robots.txt dosyasından dolayı az kazanmanıza neden olacaktır. Adsense reklamları yayınladığınız sayfaları robots.txt dosyası ile engellemek yerine bu sayfaları istediğiniz biçimde yayınlamak yada dizininizden tamamen kaldırmanızı öneririz.

Adsense reklamlarında iyi hazırlanmış bir robots.txt dosyası daha iyi kazanmanıza, hatalı bir robots.txt dosyası ise kazanmamanıza neden olacaktır.güncel çöp reklam listesi kullanmalımıyım

güncel çöp listesi

Reklamların Google Adsense felsefesine göre sitenizin içeriğine göre yayınlandığı Google Adsense reklamlarında bir sağlık sitesine göre çöp reklam listesi olabilecek arkadaşlık sitesi reklamları, tatil sitesi reklamları sahibi olduğunuz siteye göre olmayabilir. Örneklemek gerekirse;

Bir sağlık siteniz var güncel çöp reklam listesi arıyorsunuz. Çeşitli forumlar üzerinden bir çöp reklam listesi edindiniz. Fakat bu tatil sitesi sahibi olan bir Adsense kullanıcısına ait bir liste, doğal olarak sağlık reklamlarını filtrelemiş durumdadır. Sizin bir sağlık sitesi sahibi olmanız ve sitenizde sağlıkla ilgili Adsense reklamları geçmesi gerekirken filtreden dolayı kazanabileceğiniz reklamlar yayınlanmamış olacaktır. Hatta sektörünüze ait reklamları filtrelediğiniz için sistemden atılmanıza bile neden olacaktır.

Bazı Adsense kullanıcıları güncel çöp reklam listesi kullandım kazançlarım düştü şeklinde yakınmaları işte bu nedenden dolayıdır. Bir sağlık sitesine giren internet kullanıcısı sağlık ile ilgili konuları araştırırken tatil, otel gibi reklamların yayınlanması tıklamamasına neden olacaktır. Ziyaretçi sayım fazla ama reklamlar tıklanmıyor şeklindeki yakınmaların sebebi de budur. Bir elbise her bedene uymayacağı gibi her güncel çöp reklam listesi de her Adsense yayıncısına uymayacaktır.

Sitenizde tıklama başına kazancı düşük bir reklam yayınlanıyor. Fakat ziyaretçilerinizle ilgili reklamlar bunlar. O yüzden tıklanıyor. Az da olsa tıklanıyor ve bir kazanç elde ediyorsunuz. Yüksek ziyaretçi trafiğine sahip sitenizde ziyaretçilerin reklamları hiç tıklamamasından iyi değilmidir?

Artık bu bilgiler eşliğinde “güncel çöp reklam filtresi kullanmalımıyım” sorusunun yanıtını kendiniz biraz düşünerek bulabilirsiniz.adsense çöp reklamlar

Adsense çöp reklamla

Google Adsense reklamları yayınlayan bir web sitesi sahibinin en nefret ettiği konu Adsense çöp reklamlardır. Google Adsense panelinizde bu tür reklamları filtreleyebileceğiniz birden fazla yöntem sunulmaktadır. Fakat Adsense çöp reklam yayıncılarının da boş durmadıkları bir gerçektir. Yüksek ziyaretçiye sahip bir web siteniz varsa reklam filtresi kullanmamanızı öneririz. Fakat az ama öz, hatta rekabetin yüksek olduğu bir içeriğiniz varsa kullanmanızı öneririz. Çöp reklam yayınlayan Adwords kullanıcıları yoksa sitenizi sömürürcesine hak ettiğiniz gelirden az kazanmanızı sağlayacaktır.

Google Adsense çöp reklamları, reklam filtresi ile sürekli zaman harcamanızı, sinirlerinizin bozulmasını sağladığı bir gerçektir. Bu konuda kesin çözüm içeriğinizi geliştirerek, daha fazla ziyaretçi çekerek ayırmış oldukları bütçeyi tüketmelerini daha sonra asıl kazancı elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu durumdan sizin kadar kazanç elde eden Google tarafından da rahatsız edici bir durum olduğu bir gerçektir. Reklam verenlerinde sürekli banlandığı Adsense çöp reklam üreticileri rekabetin artmasıyla yok olacaktır.

Oldukça fazla çöp reklam alamanızın nedenlerinden biri de farklı konularda, yetersiz içerik barındıran sitelere sahip olmanız da mümkündür. Adsense üzeriden kazanç elde etmek istiyorsanız kalıcı bir hedef kitle ile sağlam içerikler bulundurmanız çöp reklamların önüne geçmenizde etken olacaktır.

çöp reklamla

İnternet üzerinde çöp reklam listesi şeklinde dolaşan listelere takılmanız, sizin o listeyi edindiğiniz süreye kadar yenileri türeyecek yada  1-2 gün rahat etmenizi daha sonra tekrar aynı duruma düşmenizi sağlayacaktır. Reklam filtrelerinin seçiminde her web sitesinin içeriğinin farklı olması bazı çöp reklam listesinin size ters tepki yapmasını da sağlayacaktır.

Site içeriğine göre yayınlanan Google Adsense reklam mantığı bir site için çöp olan reklamların bir başka site için çöp reklam olmamasını yada o sitede gösterilen reklamların aslında sizin sitenizde gösterilmediği boşuna reklam filtre limitinizi doldurmanıza neden olacaktır. Bu nedenle genel bir çöp reklam filtresi kullanılmasını önermemekteyiz. Sürekli internette dolaşan reklam filtre listelerini kullanmanız artık sitenizde yayınlanacak reklam bulunmamasını, reklam alanlarınızın boş gösterilmesine neden olacaktır.

Bu konuda siz içeriğinizi sağlam tutun bırakın bunları Google Adsense çöp reklamları tespit etsin mantığını öneririz.