Posts Tagged ‘tıklama oranı’Adsense TO nedir? TO kaç olmalı

Adsense reklamları üzerinde karşılaştığımız TO kavramı. Adından da anlaşılacağı gibi sayfanın gösterim karşılığındaki tıklanma oranını ifade etmektedir. Örneklemek gerekirse Adsense reklamlarını yayınladığınız bir sayfada 1000 gösterim karşısında 100 tıklama alırsanız TO yanı tıklama oranınız %10 olacaktır. Örnekleme biraz yüksek , abartılı hatta tehlike sınırlarında olsa da hemen paniklemeyin. Adsense TO nedir sorusunun yanıtını öğrenmemiz ardından asıl önemli olan konu Adsense reklamlarında TO kaç olmalı sorusuna gelelim.

Adsense TO kaç olmalı sorusunun yanıtı siteye, reklam yerleşimine hatta reklam içeriğine göre değişmektedir. Bir blok üzerinde gösterilecek Adsense reklamları tıklama oranı tatil içeriğine sahip bir site ile aynı olmayacaktır. Nedeni ise, bir blok yada forum sitesinde ziyaretçinin reklamları tıklama oranı her ne kadar reklam yerleşimi iyi olsa da belirli bir oranlarda saptanmıştır. Bu saptanan TO oranı ilgili sitenin geçmiş trafiği de incelenerek oldukça yakın bir TO aralığında olması gerektiği Google tarafından sabitlenmiştir. İşin aslı da budur. Kendi halinde ilerleyen bir web sitesi adı geçen %0.5 ile %3 arasında TO ile Google Adsense reklamlarını yayınlayacaktır. Bu oran içerisinde yayınına devam eden bir web sitesi bir gün aniden %8-%10 tıklama oranına sahip olursa Google bu Adsense hesabını incelemeye alacak hatta banlayacaktır.

TO yüksek bir sitede ise örnek olarak bir tatil hatta daha da detaylandırırsak otel tanıtım sitesinde, Google Adsense reklamları konu ile ilgili reklamları yayınladığından kişinin bir otel aramak için girdiği web sitesinde iyi yerleştirilmiş Google Adsense reklamlarını tıklaması daha yüksek olacaktır. Bu tür durumlarda sayfa tıklama oranı %30’lara kadar çıkabilir, Google da bunu anlayışla karşılayabilir. Tabi ki kuşkular gereği sürekli Google tarafından gönderilen iletileri dikkate almanız hatta dönem dönem durumu Google’a bildirmeniz gerekebilir.

İnternet üzerinde Google Adsense reklamlarım TO yüksek mi şeklindeki soruları bir web sitesini incelemeden söylemek mümkün olmayacağı gibi sitenizi incelemeden kafasından TO, tıklama oranı şu olmalı şeklinde ifadeleri de çok ciddiye almamanızı öneririz.

Siz bir hile yapmadığınız sürece Adsense TO değeri olması gereken değerlerde seyrederek sürekli etik bir Google Adsense reklam yayıncısı olabilirsiniz.adsense reklam tıklanma oranını arttırmak

adsense reklam tıklanma oranı

Web sitenizde Google Adsense reklamları yayınlıyorsunuz, her ziyaretçinin bir reklamı tıklaması ne güzel olurdu değil mi? Tabi ki asıl anlamda bunun olması pek mümkün değildir, zaten o kadar olmasını da pek istemeyiz. Google Adsense yetkilileri tarafından sürekli inceleme altında tutulmak çok hoş olmayacaktır.

Yine de Adsense reklam tıklama oranını arttırmak her Google Adsense reklam yayıncısının istediği şeydir. Peki ne yapabiliriz? Tecrübelerimiz ve farklı tecrübelerin açıklamaları sonrasında ilk olarak Adsense reklamlarının yerleşimi daha sonra da metin boyutları ve renkleri ile ilgili sakin bir düzenleme yapmanızı öneririz.

Bazı Adsense kullanıcılarının Google Adsense reklamlarında link bölümü rengini artık link mantığında tüm internet kullanıcıların beyninde oturmuş olan mavi renk kullanılması metin bölümlerinin font ve renklerinde ise sitenin diğer metin bölümlerinde kullanılan yazı karakteri ve renklerinin kullanılması uygun görülmüştür.

tıklanma oranı

Bazı Adsense reklam kullanıcılarına göre ise Google Adsense reklamlarında link bölümlerinin renklerinde sitenin diğer link bölümlerindeki renklerle aynı renk, metin açıklaması ve url renklerinde ise daha farklı renklerin kullanılması uygun görülmüştür.

Bu konunun sitenizin tasarımı ve reklam yerleşimi ile birlikte düşünülmesi gerekmektedir. Uygun alanlarda, rahatsız etmeyecek şekilde bulunan Google Adsense reklamlarında sitenin diğer renkleri ile aynı renklerde link kullanmanız genel anlatımı arttıracak, daha fazla tıklanma oranı getirebilecektir. Yoğun bir içerik yapısı ve görsellerden oluşmuş bir sitede ise mavi renk link bölümleri kullanmak Adsense reklam tıklanma oranınızı arttıracaktır.

İçerik açısından zengin bir web sitesi, ziyaretçisine açıklayıcı tatmin edici bir sunum sergiliyorsa ve bu içeriklerin arasında Google Adsense reklamları serpiştirilmişse ziyaretçilerin reklamları tıklama oranı arttırmak için en iyi yöntemlerden biri olacaktır. Ziyaretçiler bunların reklam olduğunu bilse de memnun kaldıkları için tıklayacaklardır. Ayrıca içeriğinizin zengin ve açıklayıcı olması SEO kriterlerini bilmeseniz de arama motorlarında az da olsa bir şekilde bulunmanıza ayrıca Adsense reklamları tıklama oranını arttıracaktır. BU derece bilgi ve kazanç sahibi olmanız sonrasında doğal olarak SEO kriterlerini öğrenmiş yavaş yavaş sitenizde uygulamaya başlamış olacak, her geçen gün kazancınızın daha fazla artmasını sağlamış olacaksınız.adsense kazandıran kelimeler

Adsense kazandıran kelimeler

Google Adsense kullanıcılarının özellikle sistemi kullanmaya ilk başladıklarında ciddi önem vermesi gereken konulardan biri Google Adsense en çok kazandıran kelimeler tespit etmesi, bu kelimelerin vurgulandığı özgün içerik yazabileceği, tecrübeli olduğu konuları kullanmasıdır. Her geçen gün artan Google Adsense kazandıran kelimeler dışında bazı sektörler ve kelimeler sürekli kazandırmaya devam etmektedir.

Konuya bir başka açıdan bakıldığında rekabetin arttığı her kelime kazandıran kelime olarak değerlendirilebilir. Bunlara örnek olarak nakliyat sektöründe “evden eve nakliyat”, bankacılık sektöründe “kredi”, tatil sektöründe “otel”, sağlık sektöründe “estetik”, güzellik konularında “saç ekimi” gibi kelimeler örneklenebilir. Bu kelimelerin derinlemesini bir Adwords hesabı üzerinde bulunan “Anahtar Kelime Aracı” bölümünden de yapabilirsiniz. Adwords tarafından sunulan bu hizmette bir Adwords kullanıcısına kullanmak istedikleri hedef kelimelerin rekabetini inceleyebilirsiniz.

Günlük olayların anlatıldığı geçici kazandıran kelimeler yerine kalıcı kazandıran kelimeleri seçmeniz kazançlarınızda süreklilik getirecektir. Fakat her kazandıran kelime doğal olarak rekabet konusunu, bu konu da arama motorlarında bulunabilme imkanınızı zorlaştıracağı kesindir. Bu nedenle özenle, yavaş hazırlanmış bir site, uzun vadede kalıcı sonuçlar getirecek, iyi kazanç sağlayacaktır.

Kısa süre içerisinde önem taşıyacak bir kazandıran kelime günlük yaşamanızı o etkinliğin bitmesi sonrasında tüm emeklerin boşa gitmesine neden olacaktır. Bu durum sürekli bir takip içerisinde olmanıza neden olacaktır. Bu konuda kazanmanız mümkündür, Fakat bunun geçici olduğu gerçektir. Bunun yerine sürekli kazandıracak, belirli bir dönemleri içermeyen kazandıran kelimeleri seçmenizi öneririz. İlk aşamada kazanmanız mümkün olmayabilir fakat zaman içerisinde sürekli kazanan bir sistem sahibi olmanızı sağlayacaktır. Daha az emek harcayarak, daha az güncelleme yaparak, güncel etkinliklerin peşinden koşmadan kazanmanızı sağlayacaktır. Sürekli kazandıran kelimeler ise kolay kolay bu kazanç durumundan düşmeyecektir.

Google Adsense kurallarına göre kazançların aleni bir şekilde yayınlanması, paylaşılması suç kabul edilmektedir. Bizler sizlere bu konuda Google Adsense kazandıran kelime seçiminde uzun vadede yapacağınız projeler için kazanma garantisi verebilir, kazandırmayan boş ziyaretçi çeken siteler için ise boşuna zaman harcamamanızı öneririz.

Günlük kazançların peşinden koşmak, küçük kazançlarla yetinmektense biraz daha emek harcayarak rekabetin yoğun olduğu kelimelerde bulunarak sürekli ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.adsense çöp reklamlar

Adsense çöp reklamla

Google Adsense reklamları yayınlayan bir web sitesi sahibinin en nefret ettiği konu Adsense çöp reklamlardır. Google Adsense panelinizde bu tür reklamları filtreleyebileceğiniz birden fazla yöntem sunulmaktadır. Fakat Adsense çöp reklam yayıncılarının da boş durmadıkları bir gerçektir. Yüksek ziyaretçiye sahip bir web siteniz varsa reklam filtresi kullanmamanızı öneririz. Fakat az ama öz, hatta rekabetin yüksek olduğu bir içeriğiniz varsa kullanmanızı öneririz. Çöp reklam yayınlayan Adwords kullanıcıları yoksa sitenizi sömürürcesine hak ettiğiniz gelirden az kazanmanızı sağlayacaktır.

Google Adsense çöp reklamları, reklam filtresi ile sürekli zaman harcamanızı, sinirlerinizin bozulmasını sağladığı bir gerçektir. Bu konuda kesin çözüm içeriğinizi geliştirerek, daha fazla ziyaretçi çekerek ayırmış oldukları bütçeyi tüketmelerini daha sonra asıl kazancı elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu durumdan sizin kadar kazanç elde eden Google tarafından da rahatsız edici bir durum olduğu bir gerçektir. Reklam verenlerinde sürekli banlandığı Adsense çöp reklam üreticileri rekabetin artmasıyla yok olacaktır.

Oldukça fazla çöp reklam alamanızın nedenlerinden biri de farklı konularda, yetersiz içerik barındıran sitelere sahip olmanız da mümkündür. Adsense üzeriden kazanç elde etmek istiyorsanız kalıcı bir hedef kitle ile sağlam içerikler bulundurmanız çöp reklamların önüne geçmenizde etken olacaktır.

çöp reklamla

İnternet üzerinde çöp reklam listesi şeklinde dolaşan listelere takılmanız, sizin o listeyi edindiğiniz süreye kadar yenileri türeyecek yada  1-2 gün rahat etmenizi daha sonra tekrar aynı duruma düşmenizi sağlayacaktır. Reklam filtrelerinin seçiminde her web sitesinin içeriğinin farklı olması bazı çöp reklam listesinin size ters tepki yapmasını da sağlayacaktır.

Site içeriğine göre yayınlanan Google Adsense reklam mantığı bir site için çöp olan reklamların bir başka site için çöp reklam olmamasını yada o sitede gösterilen reklamların aslında sizin sitenizde gösterilmediği boşuna reklam filtre limitinizi doldurmanıza neden olacaktır. Bu nedenle genel bir çöp reklam filtresi kullanılmasını önermemekteyiz. Sürekli internette dolaşan reklam filtre listelerini kullanmanız artık sitenizde yayınlanacak reklam bulunmamasını, reklam alanlarınızın boş gösterilmesine neden olacaktır.

Bu konuda siz içeriğinizi sağlam tutun bırakın bunları Google Adsense çöp reklamları tespit etsin mantığını öneririz.adsense bağlantı birimi reklamları

Google Adsense baglanti birimi reklam

Adsense bağlantı birimi reklamları, Google tarafından sunulan reklam seçeneklerinden biridir. Bu reklam seçeneği web sitelerinde bir menü şeklinde bulunarak iyi izole edilebilmektedir. Google Adsense kullanıcıları tarafından getirileri çok yüksek olmadığı için genellikle kullanılmamaktadır.

Google Adsense bağlantı birimi reklamları, ziyaretçinin menü şeklindeki reklamı tıklaması sonrasında açılan sayfadaki birden fazla reklamı tıklaması sonrasında asıl kazancı sağlamaktadır. Ziyaretçinin açılan sayfadaki reklamlardan birini tıklanmaması sistemin çalışmamasına az yada hiç kazanamamanıza neden olabilmektedir.

Kuşkusuz tıklama oranının çok yüksek olduğu reklam türlerinden biridir. Görünümü nedeniyle tercih edilmektedir. İçeriğin, ziyaretçi tarafından açılan yeni sayfada tekrar tıklanabilir bir içerikte olması durumunda beklenenden çok daha fazla kazanç getirebilmektedir.

Google Adsense bağantı birimi reklamları

120×90, 160×90, 180×90, 200×90 dikey, 468×15, 728×15 yatay ebatlarında reklam seçenekleri sunulan Google Adsense bağlantı birimi reklamlarında renklendirme yapabilme imkanı sağlanmaktadır. Ziyaretçi sayısının az olduğu sitelerde pek önerilmeyen Google Adsense bağlantı birimi reklamları yoğun trafiğe sahip web sitelerinde ise ciddi getiriler sağlayabilmektedir.

Birçok Google Adsense bağlantı birimi reklamı kullanıcısı tıklama sayısının çok olduğunu fakat kazandırdığının az olduğundan yakınmaktadır. Fakat sitelerinin içeriklerinden, hedef kelimelerinin ne kadar kazandırıcı olduğundan bahsetmemektedir. Bu negatif yorumların aksine bazı Google Adsense bağlantı birimi reklamları kullanıcılar ise oldukça iyi kazandıklarından bahsetmektedir. Bizim bu konudaki fikrimiz de kaliteli içerik, kazandıran hedef kelime öbeği ile Google Adsense bağlantı birimi reklamları ile oldukça iyi kazançlar elde edebileceğinizdir. Birçok zaman yapıldığı gibi içeriğin ve kazandırmayan bir kelimenin yayınlandığı bir web sitesinde yorumlara dikkat etmemenizdir.

Google Adsense bağlantı birimi reklamlarında yaklaşık 20 tıklama sonrasında 1-2$ kazanç elde edilen bir sitede, kaliteli, kazandıran bir kelime içerek farklı bir sitede ise 2-3 tıklama ile 3-5$ kazanılması mümkündür. Her zaman dikkat etmemiz gereken bu unsur Google Adsense bağlantı birimi reklamlarında da dikkat edilmesini gerektirmektedir. Hatta bu Adsense reklam türünde tıklama oranının daha yüksek olmasından dolayı biraz daha önem verilmesi gerekmektedir.

Fakat Google Adsense bağlantı birimi reklamları çok iyi adapte edildiğinden ziyaretçiler tarafından sinirli bir tepki ile karşılaşmanız da olağandır. Reklam birimlerindeki Google reklamı olduğunu belirten ifade bu sinirli tepkinin azalacağı, kullanabilme özgürlüğünüzü de getirebilmektedir.adsense görüntülü reklam

Adsense görüntülü reklam

Google Adsense reklam çeşitleri arasında oldukça fazla kullanılan görüntülü Adsense reklam çeşitleri, aslında kapladığı alan ve bu alanda sadece bir adet Google Adsense reklamı barındırdığı için çok kazanç sağlamamaktadır.  Grafik açısından yoksun ama reklam bütçesi olarak zengin Adwords reklam verenler tarafından da bir kayıp olarak düşünülebilir. Bu konuda bütçesi var fakat istediği gibi reklam vermek isteyen Adwords kullanıcıları düşünmenizi öneririz.

Daha fazla profesyonel Adwords kullanıcılarının kullandığı görüntülü Adsense reklamları çoğu zaman çöp reklam olarak sınıflandırılabilir. Bu konuda yabancı içerikli bir web sitesi sahibiyseniz bu konuda biraz daha ılımlı olabilirsiniz.  Fakat Türkçe içerikli bir web siteniz varsa tecrübelerimize dayanarak gün içinde sürekli grafik reklamları türeten sürekli yayına veren Google Adsense görüntülü çöp reklamlarla karşılaştığımızı söyleyebiliriz.

Bu konuda ayrıca yoğun içeriğe sahip, genelde yazı metinlerinden oluşan bir sitede ise Google Adsense görüntülü reklam izleyicisine hoş bir görünüm sağlayacağı, ilgili Google Adsense görüntülü reklamlarını tıklayabilecekleri de söylenebilir. İçeriğinize göre seçim yapmanız da gerekebilmektedir. Oldukça fazla görsel içeren bir web sitesinde ise görüntülü Google Adsense reklamları kendi görselleriniz içerisinde kaybolacak, tıklanma oranlarını düşürecektir.

Google Adsense görüntülü reklam

İçeriği ile paralel Google Adsense görüntülü reklamlar hatta kaliteli, kazandıran bir kelime içeriğine sahip web sitesinde özenle hazırlanmış Google Adsense görüntülü reklamları tahminlerinizin çok çok üzerinde bir gelir getirebilir. Yine her zaman olduğu gibi reklam yerleşiminin de oldukça önemli olduğu Google Adsense görüntülü reklamlar sitenize ayrıca hoş bir görünüm getirecektir. Adsense metin reklamlarının dışında daha canlı bir görünüm serileyen Adsense görüntülü reklamlar bazı kişilere göre belirli alanda bir reklam yayınlandığı bunun bir kayıp olarak nitelendirildiği doğrudur. Fakat başarılı bir yerleşim sonrasında Google Adsense reklamlarının kazanlarının metin reklamlarına nazaran daha fazla olduğu gerçektir.

Yine birçok Google Adsense reklam türlerinde olduğu gibi sitenin içeriğinin kazandıran kelime türlerinden birinin olmaması durumunda sitenizde Adsense çöp reklamlar veya site içeriğiniz ile ilgisiz reklamların yayınlanması az kazanmanıza neden olabilmektedir. Bu Adsense reklamlarından niçin az kazanıyorum sorusunun bir diğer yanıtıdır.adsense reklam yerleşimi

Adsense reklam yerleşimi

Oldukça iyi içeriğe sahip, özgün bir web siteniz var. Google Adsense reklam başvurusunda bulundunuz, kabul edildi. Reklamları sitenizde yayınlıyorsunuz, iyi kötü ziyaretçiniz de var ama reklamlar çok az tıklanıyor. Bunun nedeni yapılan ciddi hatalardan biri olan reklam yerleşiminin iyi yapılmamış olması olabilir. Google Adsense reklamlarından kazanç elde etmek isten web sitesi sahipleri her ne kadar içeriklerini eklerken, web sitelerini genişletirken Google Adsense kazançlarını düşünmeyerek, kaliteli bir web siteyi hazırlamayı amaçlaması gerekse de reklam yerleşim düzenini asla unutmamalıdır.

Oraya buraya sıkıştırılmış, sonradan imkansızlıklar dahilinde yerleştirilmiş reklamlar ziyaretçiler tarafından da fark edilmeyecek, fark edilse de rahatsız bir görünümden tıklanma hissi uyandırmayacaktır. Bu nedenle içerikleri ekleyeceğiniz sitenin ilk olarak reklam yerleşimi dikkate alınmalıdır. Bu konuda günümüzde Google Adsense temaları şeklinde, WordPress Adsense temaları ile karşılaşılmaktadır.

İyi dizayn edilmiş, iyi düşünülmüş Google Adsende reklam yerleşimi, Google Adsense tarafından kısıtlama getirilen reklam sayısına gerek görmeden daha az reklam ile daha fazla kazanç elde etmenizi sağlayabilir.

Google Adsense reklam yerleşimi

Zaman zaman reklam şekillerini değiştirmek beklemediğiniz kazançları elde etmenize yardımcı olacaktır. Google Adsense reklam yerleşimi kazanç açısından oldukça önem taşıdığı asla unutulmamalıdır. Düzgün içerik, kazandıran kelime seçimi sonrasında reklam yerleşimi kötü yapılmış bir web sitesinde kazancınız çok düşük, beklentilerinizin altında kalmasına neden olacaktır. Tabi ki Google Adsense reklamlarında açgözlü olmamak gerekmektedir. Çok iyi kazanan reklam yerleşimi sonrasında kazancı farklı yöntemlerle de arttırmanız gerekmektedir.

Adsense reklam yerleşimlerinde farklı reklam yöntemleri denemek reklamın yerleşim yeri dışında sunum şekli açısından da fazla kazanmanızı sağlayacaktır. Text Adsense reklam yerine bazen görüntülü Adsense reklamlardan daha fazla kazandırabileceği gibi tam tersi de olması mümkündür. Burada web sitesinin sahibinin sitesini ziyaretçi gibi incelemesi, ziyaretçinin hangi Google Adsense reklamlarının ilgisini çekeceğini düşünmesi gerekmektedir.

İçeriğin yoğun oldu sitelerde görsel Adsense reklam yerleşimi mantıklı bir seçim olacaktır.

Geniş, ferah web sitelerinde Google Adsense reklam yerleşimi daha rahat olacağı gibi sıkıştırılmış bir görünüm yerine ziyaretçi açısından çok daha ferah bir görünüm sağlanacaktır. Bu yüzden Google Adsense reklamlarınızın tıklanma oranı aratabilecektir. Tasarım sonrasında Adsense reklamlarını yerleştirmekte sıkıntı yaşadığınız sitelerde tasarımınızı değiştirmeniz, belirtilen mantıklar üzerinde bir web sitesi sahibi olmanızı öneririz.

Unutmamak gerekir ki birçok zor aşamadan sonra elde ettiğiniz ziyaretçileri sayfanızı incelerken kaybetmeniz oldukça kolaydır. Google tarafından sayfada kalma süresinin de önemsendiği ziyaretçiler bu açıdan ciddi bir önem taşımaktadır.