Posts Tagged ‘yetersiz içerik’seo kriterleri

Seo kriterleri olarak sitelerine Seo uygulamaları yapmak için bir arayış içerisinde olan web siteleri sahipleri sürekli Seo kriterleri takip etmek ve uygulamak zorundadır.

seo kriterleri

Peki nedir Seo ktiterleri? İngilizce de Search Engine Optimization olan, Türkçe karşılığı Arama Motoru Optimizasyonu olan, web sitelerinin arama motorlarında bulunabilmesi için yerine getirmesi gerekliliklere Seo ismi verilmektedir. Seo kiretleri ise adından da anlaşılacağı gibi yerine getirilmesi gereken kriterlerdir. Seo kriterleri konusunda internet üzerinde araştırma yaptığımızda bulduğumuz Seo kriterlerinin yaklaşık %90’ı hatalı, kalan %10’luk dilimi ise asıl can alıcı kriterleri belirtmemektedir. Bizler Adsenseweb sitesi olarak bildiğimiz tüm Seo kriterleri bilgilerini sürekli web sitemiz üzerinde paylaşmak. Gerçek Seo kriterleri hakkında bilgi vermek istedik. Günümüzde Seo kriterleri her geçen gün daha fazla önem kazandığı, web sitelerinin arması, arama motorlarının seçici olmasından dolayı değer kazanmaktadır. Seo kriterleri konusunu Google arama motoru olarak ele aldığımızda her geçen gün yeni bir web sitesinin açıldığını ve bu web sitelerinin içerikleri ile arama motoru indexlerine kayıt altına alındığını düşünelim. Kesinlikle bir seçicilik gerektiren bir durumla karşılaşıldığı gerçektir. İşte burada Seo kriterleri devreye girmektedir. En iyi Seo kriterlerini yerine getiren web sitesi diğer rakiplerine oranla daha üst sıralarda listelenerek daha fazla ziyaretçi trafiği çekecektir. Ziyaretçi trafiği dışında Seo kriterleri web sitesinin sahibine, optimize edilmiş, daha az yer kaplayan, daha az trafik limitleri tüketen bir web sitesi sahibi olmanızı sağlamaktadır.

yeni seo kriterleri

Birçok alt maddesi olan Seo kriterleri konusu bu bölüm üzerinde genel olarak anlatılmakta olup yardım amaçlı, Adsenseweb sitesi üzerinde alt Seo kriterleri olarak madde madde sunulmaktadır. Seo kriterleri genel olarak ne içerir şeklinde bir soru soracak olursak, arama motorları botlarını yormayan, aslında web sitenizin sağlığı amaçlanan, ziyaretçileri tatmin eden bir web sitesi sahibi olmanızı sağlamaktır.

Seo kriterleri konusunu iyi anlayabilmeniz, gizli Seo kriterleri hakkında bilgi sahibi olmanız için Seo kriterleri konusunun ana temelini anlamanız gerekmektedir. Ana temelleri öğrendiğiniz Seo kriterleri, gizli Seo kriterleri, bilinmeyen Seo kriterleri konusunda kendi başınıza çözümler üretmenizi sağlayacaktır. Bu sayede madde madde Seo kriterleri takip etmek yerine gelecekte uygulanacak yada yeni Seo kriterleri konusunda da ön bilgi sahibi olmanızı, yeni Seo kriterleri hakkında yardım alarak daha hızlı anlama yeteneğine sahip olabileceksiniz.adsense kısmi inceleme

Adsense kısmi inceleme aşaması yeni Adsense hesabı açmak isteyen, Adsense reklamlarından para kazanmak isteyen yeni kullanıcıların kısmi inceleme sürecini doğru bilmedikleri bir kayıt aşamasıdır.

kısmi inceleme

Kısmi inceleme aşaması, ilk onay aşaması sonrasında web sitenizin ve hesabınızın yüzelsel incelendiği yardım gerektirebilen aşamadır. İlk onay aşaması sonrasında reklamları yayınlayacağınız site üzerinde reklam kodlarını eklemeniz için sizlere bir Adsense paneli verilmektedir. Bu panel üzerinde yeni reklam birimi oluşturarak web sitenize gereken kodları, istediğiniz reklam alanlarına eklemeniz istenilmektedir. Kodları eklemeniz sonrasında sizin için 2. adım aşaması başlamaktadır. İkinci adım kısmi inceleme aşaması aksine daha detaylı bir inceleme aşamasıdır. Bu konu hakkında bilgi sahibi değilseniz yardım almanızı öneririz. Kısmi inceleme aşamasında reklam yerleşimi, hesap bilgileriniz ardından anlaşılacağı gibi kısmi bir şekilde incelenmektedir. Asıl inceleme, kısmi inceleme süreci sonrasındaki aşamadır. Web siteniz içerikleri, görselleri, Google politikaları gibi konularda kısmi inceleme dışında çok daha detaylı bir incelemeye tabi tutulacaktır. Kısmi inceleme sonrasındaki aşamada reklam yerleşimi dikkat edilecek unsurlardandır. Reklamları abartmadan, tıklamaya teşvik etmeden yerleştirmeniz, kısmi inceleme sonrasındaki aşamada çok önem vermeniz gereken bir durumdur.

adsense kısmi inceleme

Kısmi inceleme süreci sonrasındaki aşama reklam kodlarını web sitenize eklemeniz sonrasında reklamlar web sitenizde yayınlanmaya başlamayacaktır. Bu durumda paniklemeyin. Reklam alanları tanımlı bir şekilde boş olarak görülecektir. Bir yardım arayışı içinde bulunmayın. Bu süreç kısmi inceleme sonrasındaki detaylı inceleme sürecinde olduğunuzun bir açıklamasıdır. Hesabınızın onaylanması durumunda reklam alanlarınızda Adsense reklamları yayınlanmaya başlayacak, Adsense paneli aktif bir şekilde size hizmet etmeye başlayacaktır. Hesabınızın inceleme aşamalarında durumunu kayıt sırasında girmiş olduğunuz e-posta adresi üzerinden size gönderilecek iletiler eşliğinde takip edebilirsiniz. Bu iletiler hatalarınız ve düzeltmeniz gereken konuları içerdiği için düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir. Bir Adsense hesap açılışı, ilk başvuru ortalama 1-2 gün, kısmi inceleme aşaması ve sonucu 1-2 gün, kısmı inceleme aşaması sonrasındaki gerçek inceleme 3-10 gün şeklinde ortalama sürelerde tamamlanabilir. Adsense hesabı başvuru süresi, içeriğiniz ve görsellerinize göre farklılıklar gösterebilir. Unutmamanız gereken olumlu veya olumsuz sonuçlar kesinlikle sizlere bildirileceğidir.

Adsense hesap açılışlarında ve hesap kullanım süresince kendi reklamları kontrol amaçlı olsa da tıklamanız asal Google politikalarına aykırı olacağından hesabınızın açılmadan kapatılmasına neden olacaktır. İlgili inceleme aşamaları sonrasında Adsense hesapları, kullanıldıkları sürece inceleme aşamasında olduğu bir Adsense yayıncısı tarafından unutulmaması gereken konulardandır.adsense yetersiz içerik

Adsense reklamları yayınlamak, Adsense yayıncısı olmak isteyen kullanıcıların Adsense kayıt adımları sırasında yetersiz içerik sorunu ile karşılaşmaları sık karşılaşılan Adsense uyarılarındandır.

yetersiz içerik

Adından da anlaşılacağı gibi Adsense yetersiz içerik, Adsense reklamlarını yayınlamak istediğiniz sayfalarda bulunan içerik yetersizliğidir. Bir web sitesi veya blog hazırlarken ziyaretçi açısından yeterince tatmin etmeyen içeriklere Google politikaları gereğince yetersiz içerik uyarısı yapılmaktadır. Aslında reklam yayınlamak dışında da bir getirisi olan yetersiz içerik uyarısı, arama motorlarında bulunabilmeniz için gereken içerik yeterliliği konusunda da sizlere bir uyarı vermektedir. Yetersiz içerik uyarısı almayan bir web sitesi içeriği ile arama motorlarında bulunabilir bir yapı sergilediği anlamına gelmektedir. Tüm seo çalışmalarının başında gelen yeterli içeriğe sahip bir web sitesi, sitenizin arama motorlarında bulunarak yeterli trafiği çekmenizi sağlayacaktır.

yetersiz içerik sorunu

Genelde metin içeriği olarak incelenen yetersiz içerik uyarısı, görsellerle oluşmuş zengin bir web sitesinde metin içeriklerinin az olması durumunda da karşılaşılabilmektedir. Yetersiz içerik uyarısı almamak, yetersiz içerik sorunu yaşamamak için web sitenizde kullandığınız tüm görsellerin içinde metin içeriklerini de kullanmanız gerekir. Karikatür sitelerinde, video sitelerinde, fotoğraf sitelerinde yetersiz içerik sorunu oldukça sık karşılaşılmaktadır.

Bir sayfa içerisinde kullandığınız içeriğin tatmin edici durumda olması, fakat diğer sayfalarda da aynı içeriklerin kullanılması yetersiz içerik sorunu dışında sayfaların birbirine benzerliği açısından farklı bir uyarı hatta ceza almanıza neden olacaktır.

Yetersiz içerik uyarısı almak istemeyen kullanıcıların, uyanık davranarak her sayfaya aynı hatta benzer içerik girmesi, Google politikaları gereği, sayfaların bilgilendirici, ziyaretçiyi aydınlatıcı olması kuralını ihlal edecek, nedenini ilk aşamada anlamayacağınız bir kural ihlaline girmenize neden olacaktır. Bazı Adsense yayıncısı tarafından, hesabım neden kapatıldı, neden hesabım banlandı şeklindeki sonuçların nedeni bu tür uygulamalardır.

Asıl getirisinin ziyaretçi yoğunluğu olduğu web sitelerinin, yetersiz içerik uyarısı, özgün içerik kuralı şeklindeki kurallarla aslında web sitesi sahibine yardım olduğu unutulmamalıdır. Yetersiz içerik uyarısı almayan sorun yaşamayan bir Adsense yayıncısı mutlaka çalışmalarında başarıya ulaşacaktır.adwords kalite puanı

Birçok Google Adwords kullanıcısı reklamlarını yayınlamak istediklerinde Adwords kalite puanı şeklinde bir derecelendirme ile karşılaşmaktadır. Nedir bu Google Adwords kalite puanı, kalite puanı Adwords için önemlimidir?

Adwords kalite puanı

Adından da anlaşılacağı gibi reklam vermek istediğiniz web siteniz Google Adwords sistemi tarafından inceleyerek bir kalite puanı ile derece verilmektedir. Google bu tür puanlamaları pagerank uygulamasında da kullanarak sitelere bir puan vermektedir. Kalite puanı reklam verilecek konu ile ilgili sitenin reklamlar ne derece alakalı olduğunu açıklayan bir puanlama sistemidir. Burada önemli bir konu, birçok Adwords reklamları kullanıcısının bilmediği Google tarafından sunulan bir faydalı bir uygulama ortaya çıkmaktadır. Google Adwords kalite puanı ile, Adwords reklamları veren kullanıcının reklam maliyetleri hakkında ekonomi yapmasını bu sayede daha düşük bir bütçe ile aynı sayıda reklam görüntülenmesini yada aynı bütçe ile daha fazla Adwords reklam yayınlanmasını sağlamaktadır. Google tarafından profesyonel Adwords reklamları kullanıcılarına sunulan oldukça güzel bir uygulamadır.

Birçok Google Adwords reklam vereni, rakip firmaların reklamlarının çok sık görüntülendiği konusunda şikayette bulunmaktadır. Bunun nedenini araştırmaktadır. Google Adwords kalite puanı işte burada ortaya çıkmaktadır. Rakibinizin iyi hazırlanmış Adwords kalite puanı yüksek bir reklamı her sorguda karşınıza çıkacaktır. Ciddi bir ücret ödeyerek yayınladığınız kalite puanı düşük size ait bir reklam ise daha nadir yayınlanmakta ve bütçenizin tükenmesine neden olmaktadır. Sürekli bir bedel ödeyerek bir süre sonra hesabınızı terk etmenize karşı Google tarafından sunulan kalite puanı uygulaması ile yıllarca Google Adwords reklamı verebilir. Kalite puanı yüksek reklamlarınız sayesinde sürekli sorgulamalarda çıkmanızı sağlayabilirsiniz.

Bazı kesimler tarafından sürekli eleştirilen Google Adwords reklam sistemi, aslında Adwords kalite puanı uygulaması ile aslında reklam vereni korumakta, reklam verenin üzerine düşen görevi yaparak bütçelerinde ekonomi sağlamaları hedeflemektedir.

Web sitenizin ana sayfasına vereceğiniz Google Adwords reklamları dışında, ürün ve hizmetleri anlatan sayfalara reklam vermeniz, reklam verdiğiniz kelime ile uyuşan bir metin kalite puanı sistemini devreye sokarak reklam maliyetinizi düşürecektir. Ayrıca bu sayede içeriğiniz genişleyerek Google gözünde kaliteniz de artacak, Google politikalarına uymayan kuralları yapmamanıza neden olacaktır.

Google Adwords kalite puanı yükseltme girişimleriniz, reklam içerikleri ile uyumlu sayfalarda aynı içeriklerin kullanılması ile elde edilmektedir. Adwords kalite puanı yükseltme çalışmalarında reklam ile paralel olamayan içeriklerin sayfanı oldukça geniş olmasına rağmen kalite puanı yükseltme girişimi yetersiz kalacaktır. Adwords kalite puanı kavramını öğrenen bir Adwords reklamcısı daha sonra kalite puanı yükseltme konusunda araştırma yapmalıdır. Yada Adwords reklamları konusunda uzman kalite puanı yükseltme işlemlerinde başarılı bir web tasarım firmasından destek alması gerekmektedir.adsense içerik seçimi

google adsense içerik seçimi

Google Adsense ile çok kazanmak istiyorsunuz, uzun zaman ciddi emekler vererek yüzlerce özgün içerik girdiniz web sitenize, artık organik ziyaretçileriniz de var fakat kazanamıyorsunuz. Nedeni oldukça üzücü bir durum olan kazancı düşük, rekabeti az bir içerik sahibi olmanız olabilir.

Bu nedenle Google Adsense kazanç hedefi olan bir web sitesinin rekabetin yoğun olduğu bir sektörde veya konuda olması gerekmektedir. Az tıklama ile çok daha fazla kazanç, daha az hosting, bant genişliği ile oldukça ekonomik maliyetlere ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Hele bu tür getirisi yüksek bir kelimede yüksek ziyaretçi çekerseniz tahminlerinizden daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

Bu konuda hedef seçimlerinde bilindik kelimeler ve sektörler rahatlıkla bulunabilmektedir. Örnek olarak evden eve nakliyat kelimesinde rekabet yoğunluğu bildiğiniz birçok kelimeden daha fazla kazanç getirebilmektedir. Fakat bu tür sektör veya kelime seçimlerinde arama motorlarında ilk sayfalarda bulunmanızın da kolay olmadığını dikkate almanız gerekmektedir.

Kısacası Google Adsense reklamlarında daha az tıklama ile çok daha fazla kazanç doğru içeriğin (hedef kelimenin) seçimi ile sağlanabilmektedir. Google Adsense kazançlarından faydalanmak isteyen yeni kullanıcıların bu konuya dikkat etmelerini öneririz.

Yazımızda genel anlamda Türkçe içeriklerin seçimi iyi yapılmalı izlenimi edindiğinizi düşünerek, hedef kitlenin İngilizce, İngilizce rekabeti yüksek bir kelime üzerine kurulu olması kazançlarınızı kat kar arttıracaktır!

adsense içerik seçimi

İçeriklerinizin özgün olabilmesi açısından birçok insan tarafından kullanılan bilindik cümleler kurmamanızı öneririz. Aksi halde kopya içerik olmasa da Google tarafından kopya içerik olarak algılanabilme ihtimali bulunmaktadır. Hedef kelimelerinizin özgün içerik üzerinde düzenli bir şekilde serpiştirilmesi SEO açısından başarılı bir içerik olarak algılanacaktır.

Google Adsense reklamları için içerik seçimlerinde kazandıran bir kelime tespit ettiniz. Bu konuda içerik hazırlamanız gerekiyor. Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da SEO açısından içerik kelime sayısıdır. Kaliteli bir SEO için sayfa içerik kelime sayısı minimum 300 kelime olmalıdır. Google tarafından istenilen bu birim, konu hakkında bilgi sahibi olduğunuz, sayfanızı inceleyen kişilerin tatmin olmasını sağlayacaktır.

Adsense içerik kelime sayısı ilk bakışta size üzücü gelebilir ama bu kesinlikle sizin avantajınıza bir kuraldır. İçeriklerinde bilgi sahibi olmayan kişilerin arama motorlarında bulunmasını sizde istemezdiniz. İyi olan kazansın felsefesi ile yola çıkıldığında bu sizin için bir avantajdır.

Adsense içerik seçimi konusunda içeriklerinizin 300 kelime üzerinde olması durumunda arama motorlarında bulunabilme ihtimalinizin kelimelerinizin artması ile paralel olarak yükselecektir. Sizin tespit ettiğiniz hedef kelimeler dışında farklı kelimelerde de arama motorlarında listeleneceksiniz. Bu sayede daha fazla ziyaretçiniz olacak Google Adsense reklamlarında daha fazla kazanç elde etmeniz sağlanacaktır.